Hlavní stránka
Zázvor a jeho prokázané účinky

Zázvor a jeho prokázané účinky

Zázvor je vysoká bylina se žlutými květy, jejíž oddenek (podzemní stonek) s výraznou chutí se používá jako koření i jako lék. Oblíbený je čerstvý, sušený, nakládaný, v podobě šťávy nebo oleje. V lidové medicíně nalézá zázvor široké uplatnění. Nejčastěji se užívá při trávicích potížích, proti nevolnosti, při ztrátě chuti k jídlu, jako prevence proti chřipce, rýmě i rakovině, dále proti migréně, revmatismu, při léčbě popálenin atd.

Je skutečně účinný?

Zázvor obsahuje látky, které mohou potlačovat nevolnost a záněty. Vědci se domnívají, že tyto látky účinkují primárně zejména v žaludku a ve střevech, ale mohou také ovlivňovat činnost mozku a nervového systému a ovládat tak nevolnost. Některé studie dokazují, že zázvor je účinný především:

  • proti nevolnosti a zvracení po operaci – většina klinických studií potvrzuje, že podáním 1 gramu zázvoru 1 hodinu před operací se zdá snížit nevolnost a zvracení během prvních 24 hodin po operaci. Další výzkum dokonce prokazuje snížení nevolnosti a zvracení o 38 %.
  • proti závrati – zázvor pravděpodobně také zmírňuje příznaky závratí, včetně nevolnosti.
  • jako prevence ranní nevolnost – zázvor tlumí nevolnost a zvracení u některých těhotných žen. Jeho užívání v době těhotenství by nicméně mělo vždy být konzultováno s lékařem.

Nedostatek důkazů

Stále však neexistuje dostatek důkazů, že je zázvor účinný při:

  • revmatoidní artritidě – některé předběžné důkazy však ukazují, že zázvor pomáhá tlumit bolesti kloubů u lidí s revmatoidní artritidou.
  • artróze – výsledky různých studií prokázaly různý stupeň účinnosti zázvoru při potlačování bolesti při artróze.

Existují také protichůdné důkazy o účinnosti zázvoru proti nevolnosti a zvracení v důsledku chemoterapie, ztrátě chuti k jídlu, nachlazení, chřipce či migréně.

Zdroje:

nlm.nih.gov
zazvor.info

Zelená hvězda | další články autora