Hlavní stránka
Včasné příznaky rakoviny jsou často ignorovány

Včasné příznaky rakoviny jsou často ignorovány

Odborníci se shodují v tom, že diagnostika rakoviny v raném stádiu je jedním z klíčových faktorů pro její úspěšnou léčbu. Je zřejmé, že preventivní vyšetření jsou nesmírně důležitá, pokud jde o zjištění jakékoliv abnormality. Nicméně je také nezbytné věnovat zvýšenou pozornost náhlým a nevysvětlitelné změnám ve fungování našeho těla, které by mohly znamenat, že se děje něco vážného.

Varovné signály, které není dobré podceňovat

  • Sípání nebo dušnost – tyto příznaky může pociťovat mnoho pacientů s karcinomem plic. Také rakovina štítné žlázy může způsobit problémy s dýcháním, jestliže nádor tlačí na průdušnici.
  • Obtíže při polykání a chrapot – oba příznaky jsou obvykle spojeny s rakovinou jícnu nebo hrtanu. Potíže s polykáním mohou někdy být také jedním z prvních příznaků rakoviny plic. Chraplavý, hluboký, zastřený hlas nebo pocit tlaku v krku může být včasným ukazatelem existence uzlíků na hlasivkách nebo rakoviny štítné žlázy.
  • Časté horečky nebo infekce – mohou být příznakem leukémie (nádorového onemocnění krevních buněk). Leukémie způsobuje, že kostní dřeň produkuje abnormální bílé krvinky, které vytlačí zdravé bílé krvinky a brání tak tělu účinně bojovat proti infekci.
  • Žaludeční potíže – křeče, časté bolesti břicha nebo prudké zvracení může ukazovat na kolorektální karcinom. Přetrvávající bolest břicha by neměla být ignorována, protože může být také prvním příznakem nádoru jater.
  • Slabost a chronická únava – mohou být jedením ze symptomů mnoha různých typů rakoviny, zvláště když se vyskytují v kombinaci s jinými příznaky.
  • Náhlá ztráta tělesné hmotnosti – náhlý úbytek hmotnosti, který není způsobený změnou v jídelníčku nebo cvičebním režimem, může být podezřelý. Nevysvětlený úbytek hmotnosti bývá časnou známkou rakoviny tlustého střeva nebo jiných částí zažívacího traktu. Může to být také znamení, že se rakovina již rozšířila do jater, což ovlivní vaši chuť k jídlu a schopnost těla zbavit se odpadních látek.
  • Změny na nehtech – hnědý nebo černý pruh nebo skvrna za nehtem může signalizovat rakovinu kůže. Rozšířené a zaoblené koncové části prstů s nehty vypouklými ve tvaru hodinových sklíček bývají příznakem rakoviny plic. Světlé nebo bílé nehty mohou signalizovat, že vaše játra nefungují správně i časné stádium rakoviny jater.
  • Chronické překyselení žaludku nebo pocit plnosti – nejčastější známkou rakoviny žaludku je bolest v horní a střední části břicha, jako při nadýmání nebo pálení žáhy. Častý je pocit plnosti i po malých porcích jídla. Obzvláště matoucí je, že bolest se může zmírnit po požití antacid, což vyvolává falešné podezření na překyselení žaludku.
  • Střevní problémy – přetrvávající zácpa, průjem nebo neobvyklá stolice objevující se bez zřejmé příčiny mohou být příznakem rakoviny. Při rakovině tlustého střeva bývají zaznamenány častější stolice a pocit neúplného vyprázdnění. Jedním z prvních příznaků rakoviny slinivky břišní je mastná stolice – časté, velké stolice, které jsou světlejší, než je obvyklé a velmi páchnou.

Zdroje:

thehealthierli­fe.co.uk

Zelená hvězda | další články autora