Hlavní stránka
Nová pravidla pro opalování

Nová pravidla pro opalování

Je všeobecně známo, že celodenní slunění naší pokožce ani zdraví neprospívá. Každý ví, že by měl používat krém s ochranným filtrem a mazat se opakovaně. To vše ale nestačí. Objevují se stále nové poznatky o vlivu slunečního záření, a tak je dobré čas od času svoje vědomosti aktualizovat, abychom si co nejdéle uchovali zdravou pokožku.

Jak se chovat na slunci?

  • Opalovací krém nestačí – opalovací krém s vysokým ochranným faktorem jistě ochrání vaši pokožku, ale dobré je doplnit také antioxidanty jako vitamín A, E, C, selen a zinek (ať už ve stravě nebo v podobě potravinových doplňků výživy), které vážou nebezpečné volné radikály.
  • Chraňte se oděvem – běžné oblečení vás na přímém slunci neochrání dokonale, např. bavlněným tričkem projde přibližně 10 % škodlivých UV paprsků. Pokud nemáte speciální UV ochranný oděv, noste v době nejintenzivnějšího slunečního záření tmavé barvy a pevně tkané textilie.
  • Dostatečná vrstva krému – pro dokonalou účinnost se musíte namazat dostatečnou vrstvou ochranného krému. Zde platí, čím více, tím lépe. Nezapomeňte ani na krk, uši, hruď a zadní stranu rukou.
  • Chraňte oči – nezapomeňte na sluneční brýle, UV záření je sice lidským okem nepostřehnutelné, ale může vyvolat pálení očí.
  • Po koupání do ručníku – po koupání se raději do sucha utřete, nenechávejte se osušit sluncem. Kapky vody totiž napomáhají rychlejšímu vstřebávání slunečního záření do pokožky, čímž hrozí riziko úpalu.
  • Nebezpečné i pod mrakem – před sluncem se chraňte i tehdy, když je pod mrakem, protože mraky propouštějí víc než 90 % UV záření (z toho nejvíce UVA).
  • Žádné solárium, žádné opalování – opalování v soláriu zvyšuje riziko vzniku melanomu až o 75 % (podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny). A 90 % z příznaků stárnutí (vrásky, hnědé skvrny) jsou způsobeny UV zářením (podle zprávy Nadace pro rakovinu kůže). Nezapomeňte, že opálení časem zmizí, jeho škodlivé účinky na pleť však nikoliv.

Zdroj:

health.com

Zelená hvězda | další články autora