Hlavní stránka
Stomie a těhotenství

Stomie a těhotenství

2. 11. 2011 | Stomie | Zelená hvězda

Šance, že žena se stomií otěhotní, jsou poměrně vysoké. Pokud reprodukční systém ženy byl v pořádku před operací a pokud nedošlo k poškození během operace nebo v důsledku nemoci, neměla by stomie ovlivnit schopnost počít, donosit a porodit zdravé dítě. Pokud se přesto vyskytnou problémy s otěhotněním, důvody budou pravděpodobně stejné jako ty, se kterými se setkávají ženy bez stomie. Pokud se jako stomička rozhodnete otěhotnět, poraďte se a prodiskutujte případné problémy nejprve se svým ošetřujícím lékařem a gynekologem.

Možné potíže v těhotenství

U těhotné ženy se stomií se mohou kromě běžných potíží obvyklých v těhotenství, jako je např. ranní nevolnost, objevit také drobné problémy týkající se přímo stomie:

  • Kolostomie  – problémem může být zácpa, dodržujte pitný režim a konzumujte dostatečné množství vlákniny.
  • Ileostomie – může se objevit střevní obstrukce, zvětšující se děloha zpomaluje nebo blokuje průchod střevního obsahu, většinou pomůže tekutá strava a odpočinek, v případě nutnosti hospitalizace.
  • Urostomie – zvyšuje náchylnost k infekci ledvin, důležité je pít hodně tekutin.
  • Změna stomie – se zvětšující se dělohou a břichem, může stomie měnit tvar (je nutné změnit typ pomůcky). Někdy se stomie skryje na spodní straně břicha a zvětší se (při výměně pomůcky použijte zrcadlo nebo požádejte o pomoc své blízké, přizpůsobte podle potřeby velikost otvoru v podložce). Po porodu se většinou stomie rychle vrátí do své původní velikosti.

Prenatální péče

Prenatální péče o těhotné se stomií probíhá podobně jako u žen bez stomie.

  • Dieta – pro těhotné ženy se stomií platí stejná dieta jako pro ostatní těhotné. Jezte vícekrát denně, menší porce, v pravidelných intervalech. Stravu je možné doplnit vitamínovými preparáty. Vhodná je zvýšená konzumace kyseliny listové, která pomáhá normálnímu růstu a vývoji plodu.
  • Ultrazvuk – gel používaný při běžném ultrazvukovém vyšetření může proniknout pod podložku a snížit její přilnavost. Vyměňte si po vyšetření stomickou pomůcku a nezapomeňte před tím důkladně očistit z pokožky zbytky gelu.

Ultrazvukové vyšetření může být komplikované pro ženy s urostomií, vzhledem k absenci močového měchýře, který umožňuje zřetelnější zobrazení dítěte v raném těhotenství (naplněný močový měchýř tlačí na dělohu, a ta vystoupí více k povrchu). Později může být vyšetření komplikováno pozicí dítěte ve vztahu ke stomii. Když je hlavička dítěte přímo pod stomií, není snadné změřit obvod jeho hlavy. V tomto případě je možné vyšetření vaginálním ultrazvukem.

Související produkty:

Zdroje:

C3Life Ostomy Community

Zelená hvězda | další články autora