Hlavní stránka
Psyllium pro zdravá střeva

Psyllium pro zdravá střeva

21. 7. 2012 | Stomie | Zelená hvězda

Potíže s vyprazdňováním střev jsou dnes běžným neduhem způsobeným nezdravým životním stylem mnoha lidí. Strava chudá na vlákninu, málo pohybu, nedostatečný pitný režim – to všechno je příčinou nepříjemných potíží spojených se zácpou. Jednou z možností, jak se s tímto problémem vypořádat, je doplnit obsah přirozené vlákniny v naší stravě, např. v podobě vlákniny z jitrocele indického zvané psyllium.

Jitrocel indický

Jitrocel indický je rostlina běžně rostoucí na celém území Indie. K léčebným účelům se používají její semena a zejména jejich obaly, které jsou bohatým zdrojem rozpustné vlákniny. Tvoří ji především celulóza a hemicelulózy, tedy polysacharidy, které prochází trávicím traktem, aniž by byly štěpeny trávicími enzymy.

Jak funguje ve střevech?

Psyllium po smísení s tekutinou v trávicím traktu nabobtná a zvětší svůj objem až 40krát. Navázáním vody ve střevech dochází ke změkčení stolice a zvětšení jejího objemu, což podpoří peristaltické pohyby střev a dojde k urychlení a usnadnění průchodu potravy. Opakované užívání psyllia má obvykle příznivý vliv na množství, konzistenci a četnost stolice.

Jak pomáhá?

Semena jitrocele indického přispívají ke zmírnění příznaků spojených s onemocněním trávicího traktu, jako jsou hemoroidy, zácpa, chronická kolitida, divertikulóza nebo dráždivý tračník. Významně snižuje riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Vláknina redukuje hladinu cholesterolu v krvi, a nepřímo tak snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Zpomaluje vstřebávání cukrů, a tím pozitivně působí u osob s porušenou glukózovou tolerancí. Je vhodným doplňkem dietních opatření, protože navozuje pocit sytosti, a tím přispívá ke snižování tělesné hmotnosti.

Jak používat psyllium

Psyllium se nejčastěji podává po rozmíchání ve vodě, mléce, ovocné šťávě či v jogurtu. Nejlépe 45 minut po užití jakýchkoliv léků, aby nedošlo k ovlivnění jejich vstřebávání. Po dobu jeho konzumace je nutné důsledně dodržovat pitný režim.

Související produkty:

Zdroje:

celostnimedici­na.cz
avicenna.cz

Zelená hvězda | další články autora