Hlavní stránka
Kolorektální karcinom

Kolorektální karcinom

13. 9. 2011 | Stomie | Zelená hvězda

Kolorektální karcinom – zhoubný nádor střeva a konečníku je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění. Vzniká nádorovým bujením slizničních buněk vystýlajících tlusté střevo a konečník. V České republice je kolorektální karcinom druhým nejčastějším nádorovým onemocněním.

První příznaky

Rakovina tlustého střeva a konečníku se může projevovat celou řadou příznaků, ačkoliv v časných stadiích onemocnění mohou být potíže nevýrazné a člověk je ani nemusí zaznamenat.

K prvním příznakům rakoviny střev patří obvykle dlouhodobější změny střevní činnosti (průjem, zácpa nebo střídání zácpy a průjmu), krvácení z konečníku nebo krev ve stolici, zúžená stolice a pocit nedokonalého vyprazdňování, pocity břišní nepohody (pocit plnosti, bolesti břicha, větší plynatost, horší odchod plynů, křeče atd.).

Některé symptomy se nemusí týkat jen střeva a konečníku, rakovina střeva se může projevit také nechutenstvím, výraznou únavou, pocity nevolnosti, zvracením, anémií nebo žloutenkou (žlutá barva kůže a očního bělma).

Rizikové faktory

K hlavním rizikovým faktorům onemocnění patří zejména:

  • věk a pohlaví – většinou bývá diagnostikováno po 50. roce, častěji jsou postiženi muži
  • životní styl – riziková je strava s vysokým obsahem živočišných tuků a červeného masa, s nízkým obsahem vlákniny, nadváha, kouření, nadměrná konzumace alkoholu atd.
  • dědičnost – vznik kolorektálního karcinomu je do jisté míry ovlivněn genetickými predispozicemi
  • nespecifické střevní záněty – u pacientů s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou se kolorektální karcinom vyskytuje výrazně častěji než u běžné populace
  • střevní polypy – polypy jsou výrůstky na stěně střeva, z některých se může po určitém čase vyvinout karcinom

Prevence

Rakovina tlustého střeva je velmi dobře léčitelná pokud je zachycena již v rané fázi, a to natolik, že asi 90 % pacientů, u nichž je diagnostikována ještě před tím, než se rozšíří mimo střevo, přežívá po dobu nejméně pěti let. Kolorektální screening zahrnuje pravidelné testy okultního krvácení do stolice a preventivní kolonoskopii. Lidé ve věku 50–54 let by si měli jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice, který je běžně k dostání u praktických lékařů. Lidé starší 55 let mohou buď pokračovat v pravidelných testech okultního krvácení do stolice (jednou za dva roky) nebo podstoupit kolonoskopii (jednou za deset let).

Související produkty:

Zdroje:

Česká onkologická společnost ČLS JEP
Kolorektální karcinom
Kolorektum.cz

Zelená hvězda | další články autora