Hlavní stránka
Jak předejít nehodě s únikem ze stomie?

Jak předejít nehodě s únikem ze stomie?

23. 8. 2012 | Stomie | Zelená hvězda

Péče o stomii není bezproblémová. Někdy se může se stát, že dojde k nechtěnému úniku střevního obsahu ze stomie. Nenechte se vyvést z míry drobnou nehodou. Smiřte se s tím, že se občas stane. Naučte se řešit tyto komplikace a péče o stomii vám bude způsobovat stále méně problémů. S trochou přípravy bude vaše péči o stomii efektivnější a jistější.

Změňte pomůcku

Pokud vaše problémy s únikem stolice přetrvávají, změňte typ pomůcky. Na trhu existují nejrůznější tvary a velikosti stomických pomůcek. Je možné, že produkt, který právě používáte, není pro váš typ stomie optimální, např. zanořené stomie jsou k úniku náchylnější. Vhodným řešením může být konvexní podložka, která svým zakřiveným povrchem napomáhá lepší fixaci k pokožce a umožní bezpečné odvádění stolice. Pomoci může také aplikace ochranné pasty, kterou lze vyrovnávat kožní záhyby a nerovnosti.

Pravidelně měňte a vypouštějte

Vypusťte včas obsah sáčku nebo pravidelně měňte pomůcku. Využijte každé vhodné příležitosti pro vyprázdnění nebo výměnu sáčku. Signálem k nutnosti vyprázdnit sáček je jeho naplnění z jedné třetiny. Pokud se však chcete vyhnout případné nehodě, vyprázdněte sáček raději vždy, když máte možnost.

Noste s sebou rezervní balíček

Mějte u sebe vždy záchranný rezervní balíček. Měl by obsahovat nezbytné pomůcky pro naléhavé ošetření stomie, tedy podložku nejlépe s již předstřiženým otvorem, náhradní sáčky, čistící ubrousky, odstraňovač pachů ve spreji a sáčky na odpad. Mějte balíček vždy u sebe, pokud jste mimo domova.

Zkuste to opravit

Pokud už došlo k nechtěnému úniku, pokuste se zjistit, kde přesně se stala chyba a zda je možné příčinu nějakým způsobem provizorně opravit. Typické je podtékání pod podložkou z důvodu uvolnění lepící plochy. Zkuste improvizovat a přelepte podložku lepicí páskou. Nebo použijte k ucpání ubrousek, abyste získali čas, než se dostanete na toaletu, kde budete moci v klidu pomůcku vyměnit.

Zvolte správné oblečení

Pokud se hodně pohybujete, noste raději volnější oblečení, snížíte tak možné tření oděvu a podložky (což může způsobit uvolnění jejích okrajů) i podráždění pokožky.

Související produkty:

Zdroj:

ostomyguide.com

Zelená hvězda | další články autora