Hlavní stránka
Čaj maté dokáže navodit smrt rakovinných buněk

Čaj maté dokáže navodit smrt rakovinných buněk

17. 7. 2012 | Stomie | Zelená hvězda

K prevenci rakoviny tlustého střeva by mohlo stačit pouhé vychutnání si lahodného šálku čaje maté. Podle amerických vědců totiž rakovinné buňky tlustého střeva umírají, pokud jsou pravidelně vystavovány bioaktivním látkám obsaženým přibližně v jednom šálku tohoto moku.

Léčivé listy cesmíny

Nápoj připravovaný z listů cesmíny paraguayské, známý jako maté, je pro své léčivé vlastnosti oblíbeným nápojem nejen ve své původní domovině – Jižní Americe. Má výrazné povzbuzující účinky a užívá se při detoxikaci organismu.

Vědci však nedávno zjistili, že kofeinové deriváty obsažené v čaji maté vyvolávaly v laboratorních podmínkách buněčnou smrt u rakovinných buněk tlustého střeva a zároveň byly schopné potlačit zánětlivé rekce, které bývají často jedním z faktorů vyvolávající nádorové bujení.

Podařilo se jim také rozluštit mechanismus, který vede k buněčné smrti. Účinné látky odvozené od kofeinu totiž výrazně snižují aktivitu některých markerů zánětu, a tím ovlivňují transformaci normálních buněk v buňky rakovinné.

Povzbudivé výsledky

Z výsledků studie jednoznačně vyplývá, že kofeinové deriváty v čaji maté mají výrazný protirakovinný potenciál a mohu být rovněž prospěšné i při prevenci jiných nemocí spojených se zánětem.

Jelikož tlusté střevo a jeho mikroflóra hrají významnou roli při vstřebávání a metabolismu kofeinu a jeho derivátů, mohou se protizánětlivé a protinádorové účinky čaje projevit nejintenzivněji právě v tlustém střevě. Další plánovaná studie by měla srovnávat výskyt rakoviny tlustého střeva u potkanů, jejichž jediným zdrojem vody je právě čaj maté, s kontrolní skupinou, které bude podávána pouze voda.

Související produkty:

Zdroje:

fiftyfifty.cz
health.am

Zelená hvězda | další články autora