Hlavní stránka
Ochranný kožní film a jeho význam pro zdravou pokožku

Ochranný kožní film a jeho význam pro zdravou pokožku

24. 2. 2011 | Rány | Zelená hvězda

Kůže kryje povrch těla a tvoří tak hranici mezi vnitřním prostředím organizmu a vnějším prostředím. Funguje jako bariéra chránící organizmus před nežádoucím působením vlivů a faktorů životního prostředí, kterým je trvale vystavena. Reguluje průnik chemických látek, ochrání před vlivem infekcí a před nežádoucím působením UV záření atd. Porušení bariérové funkce kůže může vést k vývoji řady chorobných stavů kůže.

Ochranný kožní film

Na povrchu kůže můžeme nalézt hydrolipidovou vrstvu, která se nazývá ochranný kožní film. Je tvořena produkty mazových žláz, potních žláz i neustále odlupujícími se a rozpadajícími se buňkami zrohovatělé vrstvy pokožky. Neporušený kožní plášť chrání kůži před nadměrným vysušováním a negativním působením zevních faktorů. Kyselé pH ochranného filmu (4,5 – 5,5) usnadňuje odlupování odumřelých šupin kůže a tím i její regeneraci a zabraňuje pomnožení mikroorganismů.

Nebezpečí pro kožní bariéru

Při každodenní očistě pokožky je třeba dávat pozor na to, aby její ochranná funkce byla co nejméně poškozována.

Kožní plášť mohou narušit nejrůznější čistící, mycí či odličujících prostředky, které obsahují látky nadměrně odmašťující kožní povrch (detergenty, tenzidy, saponáty, alkohol).

Také přípravky, které mají vyšší pH než povrch zdravé pokožky, mohou narušit bariérovou funkci kůže. Týká se to především mýdel, což jsou alkalické (zásadité) soli mastných kyselin. Kyselost kůže se po umytí mýdlem mění do hodnot slabě alkalických. Existují však mechanismy, které vrací pH kůže k normálu. U zdravě fungující pokožky to trvá zhruba 2–4 hodiny. Pokud jsou regenerační schopnosti kůže narušeny, nedochází k vyrovnání pH kožního povrchu a kůže je se stává citlivější ke kožním infekcím.

K změně pH kožního filmu přispívá i velmi časté mytí vodou. I voda se svým neutrálním pH (7) je pro kyselý kožní plášť látkou zásaditou.

Pouze rozumná pravidelná péče o kůži a volba vhodných a šetrných prostředků, které zajistí potřebné zvlhčování i promaštění, může její bariérovou funkci posílit a přispět tak podstatně k jejímu zdravotnímu stavu. V případě jakéhokoliv poškození kůže (rána, ekzém, lupénka, kožní přecitlivělost atd.)je vhodné se bez váhání poradit s odborným lékařem.

Související produkty:

Zdroje:

O zdraví a kráse | Doktorka.cz
Solen
sestra.IN

Zelená hvězda | další články autora