Hlavní stránka
Nová metoda na rychlou detekci bakterií v ráně

Nová metoda na rychlou detekci bakterií v ráně

7. 8. 2012 | Rány | Zelená hvězda

Vědci vyvinuli jednoduchý test, který pomáhá zjistit přítomnost nebezpečných stafylokoků v ráně. Umožňuje identifikovat přítomnost tzv. MRSA (methicilin rezistentní Staphylococcus aureus) – stafylokokových bakterií, které v průběhu let získaly odolnost vůči obvykle užívaným antibiotikům a léčba těchto infekcí je proto stále obtížnější.

Rychlá pomoc

Na základě testu vyvinutého na univerzitě v Edinburghu je výtěr z rány analyzován pomocí proužků s elektrickými senzory, které mohou detekovat MRSA. Prozatím jsou stěry nejprve kultivovány v la­boratoři, aby se ještě před testem zvýšilo množství přítomných bakterií. Vědci však doufají, že v budoucnu se jim podaří zvýšit citlivost metody a kultivace už nebudou nutné. Zvýšení citlivosti by také umožnilo vyvinout test, který by mohl být použit i mimo laboratoř, např. v ambulanci praktického lékaře. Rychlá detekce bakterií by pak dovolila včasné nasazení účinných léků. V současné době trvá konvenční laboratorní test potvrzující přítomnost MRSA v ráně přibližně jeden den.

Nová šance pro diabetiky

Test byl vyvinut za použití stěrů z ran u pacientů trpících diabetickou nohou. Detekce MRSA u těchto pacientů je důležitá, aby se zabránilo šíření infekce, která může vést až k amputaci končetiny a zvýšit riziko úmrtí. Rezistence vůči antibiotikům se stává vážným problémem v moderní zdravotní péči. Současné testy na MRSA bývají drahé a ne příliš rychlé. Vytvořením rychlého a levného testu se zlepší šance na úspěšnou léčbu a ušetří zbytečné náklady ve zdravotnictví.

Klíč k řešení

Vědci používají podobné technologie jak pro sledování signálů, které bakterie vysílají mezi sebou, aby šířily infekci, tak pro detekci látek, které pacient produkuje jako odezvu na infikování rány bakteriemi. Pochopení, proč bakterie při tomto procesu uvolňují některé látky, může vědcům pomoci určit počátek infekce a následně včas zahájit léčbu.

Související produkty:

Zdroje:

sciencedaily.com

Zelená hvězda | další články autora