Hlavní stránka
Hydrogely v léčbě ran

Hydrogely v léčbě ran

17. 8. 2012 | Rány | Zelená hvězda

Hydrogely a hydrogelová krytí jsou s úspěchem používány k léčbě mnoha různých typů ran. Hydrogelové materiály byly jedněmi z prvních produktů, pomocí nichž se původní praxe péče o ránu v suchém prostředí změnila na moderní terapii vlhkého hojení ran.

Hydrogely léčí vlhkem

Vlhké prostředí v ráně totiž vytváří pro proces hojení příznivější podmínky než suché prostředí. Zkracuje dobu hojení a redukuje tvorbu jizev a bolestivost. Hydrogely jsou tvořeny polymery s vysokým obsahem vody, které jsou schopny zvlhčovat ránu a zároveň absorbovat nadbytečný sekret. Dále poskytují ideální prostředí pro čištění rány a podporují odloučení nekrotické tkáně. Mají také chladivý a zklidňující účinek. Hydrogelová krytí se nelepí na ránu a snižují tak bolestivost při převazech. Jejich vysoký obsah vlhkosti také zabraňuje, aby se do rány dostaly bakterie a kyslík, a tak poskytují ochranu proti infekci.

Hydrogelové materiály

Hydrogely jsou vyráběny ve formě kompaktní (jako hydrogelová krytí) nebo amorfní (jako amorfní gely). Mohou obsahovat až 95 % vody, což je ideální pro udržení tkáně v dobře hydratovaném stavu. Nejčastěji se tyto materiály používají pro terapii diabetických vředů, proleženin, chirurgických ran nebo popálenin. Nevýhodou vysokého obsahu vody je pouze omezená schopnost absorbovat tekutiny z rány a nutnost poměrně častých převazů (max. po 72 hodinách), podle intenzity sekrece rány. Optimální je jejich použití na rány se středně až slabě silnou sekrecí. Na trhu jsou také hydrogelová krytí, která spojují zvlhčující a léčivé účinky hydrogelu s absorpčnícmi vlastnostmi hydrokoloidů nebo alginátu vápenatého.

Související produkty:

Zdroje:

woundsource.com
Skin & Wound Care

Zelená hvězda | další články autora