Hlavní stránka
Biologický nůž

Biologický nůž

17. 5. 2010 | Rány | Zelená hvězda

Jako biologický nůž se označují larvy bzučivky zelené. Dokážou totiž velmi efektivně léčit některé chronické rány.

Bzučivka zelená a její larvy

Bzučivka zelená je moucha, jež v přírodě klade vajíčka na hnijící těla odumřelých živočichů. Larvy, velké asi 2 mm, se z vajíček při dobrých podmínkách líhnou již za 8 hodin a živí se mrtvou tkání zhruba 10 dní. Potom se zakuklí a asi za 10–14 dní se líhnou dospělci.

Trocha historie

K léčení ran využívali larvy bzučivky zelené již staří Mayové. Několik tisíc let starou metodu však odsunula antibiotika a moderní chirurgie téměř do zapomnění. S přibývajícím výskytem bakterií odolných vůči antibiotikům se její potřeba stává opět aktuální. Od 90. let minulého století se začíná používat ve větším měřítku v celém vyspělém světě.

Léčba larvami v současnosti

Jak vlastně tato léčba larvami neboli „maggot therapy“ (maggot – anglicky larva) funguje? Jedním z předpokladů zhojení chronické rány je odstranění mrtvých tkání z rány a nastartování hojivého procesu. Larvy bzučivky uvolňují z ústní dutiny enzymy, které rozpouští odumřelé tkáně a larvy je pak vysají. Zničí také všechny bakterie a napomáhají tak dezinfekci rány. Larvy nejsou schopny porušit zdravé buňky, a proto přesně kopírují hranici mrtvé a živé tkáně, přesněji než skalpel chirurga. Zdravotníci obvykle přikládají na ránu kolem 300 larev. Když je po 4 dnech vyndají z rány, jsou larvy až 6krát větší.

Larvy, které se k léčbě používají, jsou speciálně připravené, sterilní a naprosto bezpečné. Jsou využívány především při léčení ran pacientů s diabetem, bércovými vředy, proleženinami nebo popáleninami. V roce 2003 byla léčba larvami schválena jako léčebná metoda Vědeckou radou MZ ČR. Od roku 2008 hradí aplikaci larev zdravotní pojišťovna.

Související produkty

Zdroje:

Škůdci.com
Léčba larvami
Lidovky.cz
Zelená hvězda

Zelená hvězda | další články autora

Fotogalerie