Nová metoda léčby popálenin, kterou vyvinuli a v současnosti testují lékaři v australském Adelaide, by mohla ušetřit pacienty opakovaného bolestivého odnímání kožních štěpů. Počítá s využitím nových biologicky odbouratelných polymerů fungujících jako bariéra proti infekci a strukturální základna pro růst nové kůže. Nová technika by měla také přispět k minimalizaci nepříjemného stažení rány, které může vést až k problémům s pohyblivostí.
Bolestivá léčba
Současná medicína využívá při léčbě popálenin transplantace vlastních kožních štěpů. Na popálenou oblast je umístěna odebraná část nepoškozené kůže (příp. umělá kůže), která by se zde měla přichytit. Epitelové buňky se znovu začnou dělit a kůže by měla začít růst a postupně zakrývat celé zraněné místo. Regenerující kůže musí být během hojení jemně napínána. Popáleniny větších rozměrů tak často vyžadují řadu operací, při nichž lékaři pacientům opakovaně odnímají a implantují velké kožní štěpy, což je velmi bolestivá procedura.
Nová metoda bez bolesti
Nová léčba by naopak vyžadovala pouze jeden malý kožní štěp, bez ohledu na to, jak velké je poranění. Na popálenou oblast se nejprve aplikují výše zmíněné polymery, které pomáhají tělu vytvořit základ pro novou pokožku a udržovat strukturální integritu rány. Mezitím se v laboratoři pěstuje nová kůže, a to pouze z jednoho malého vzorku kožního štěpu. Celý proces trvá 21 dnů.
Na řadu přijdou i pacienti
Metoda byla prozatím vyzkoušena pouze na prasatech. Vykazuje však povzbudivé výsledky a překvapivě nízké náklady. Experti doufají, že v brzké budoucnosti budou zahájeny také klinické studie s pacienty.
Související produkty:
- Desinfekce
- Dezinfekce kůže a ran
- Vlhké krytí pro léčbu chronických ran
- Ošetřování ran
- Oplachové roztoky pro dezinfekci a hojení ran
- Antidekubitní matrace
- Obvazový materiál – gáza, obvazy, náplasti, operační krytí a další