Hlavní stránka
Tělo umí vyrábět mazivo pro kovové kloubní implantáty

Tělo umí vyrábět mazivo pro kovové kloubní implantáty

Podle vědců dokáže lidský organismus vytvořit na styčných plochách kovových kloubních náhrad vrstvu maziva na bázi grafitického uhlíku. Tyto vrstvy pevné konzistence jsou spíše podobné průmyslovému mazadlu než kloubní tekutině. Nová zjištění by mohla pomoci prodloužit životnost kovových kloubních implantátů používaných k léčbě artritidy a jiných onemocnění kloubů.

Kloubní náhrady

Artritida je bolestivý stav charakterizovaný zánětem kloubů a bývá častou příčinou invalidity. Při zánětu kloubů může dojít až k velmi bolestivému poškození tkání a kostí. V některých případech je nutné přistoupit k chirurgické výměně kloubu za implantát neboli kloubní náhradu. Ty bývají nejčastěji vyrobeny z kovu a polyetylenu. Postupem času však dochází k jejich opotřebování a odlomené částečky implantátu mohou poškodit zbývající kosti a tkáně kyčelního kloubu. V průběhu posledních 10 let se stále častěji užívají také celokovové náhrady. Jsou obecně stabilnější a trvanlivější. V některých případech však mohou i celokovové implantáty vykazovat známky opotřebení.

Tělo si umí poradit

Podle nedávných zjištění se však po voperování celokovové kloubní náhrady v místě spojení kloubní jamky a kloubní hlavice začne přirozeně tvořit tenká mazivová vrstva. Vědci se původně domnívali, že tato vrstva je tvořena z bílkovin a dalších látek biologického původu. Stejně jako kloubní maz v normálním kloubu, který zmenšuje tření na styčných plochách kloubu a zjišťuje tak jeho snadnější pohyb. Při bližším zkoumáni a po důkladné analýze však ke svému překvapení zjistili, že zmíněná vrstva je z velké části tvořena z grafitického uhlíku s pouze nepatrným obsahem bílkoviny.

Umělé klouby s delší životností

Tyto poznatky otevírají nové možnosti k inovaci současných kloubních náhrad. Pokud by se podařilo podpořit udržení této ochranné vrstvy na kovových implantátech, bylo by možné vyrobit ještě bezpečnější implantáty s daleko delší životností.

Související produkty:

Ortopedické dlahy, ortézy, bandáže, límce, fixační pomůcky
Ortopedické pomůcky pro chodidla, klenby, paty a prsty
Punčochové výrobky, návleky a bandáže
Rehabilitační pomůcky – nástavce na wc, stoličky a sedačky na vanu
Zdravotní obuv – antistatická, operační, vycházková a další

Zdroj:

National Institutes of Health

Zelená hvězda | další články autora