Hlavní stránka
Nenahraditelná chrupavka

Nenahraditelná chrupavka

Chrupavka vypadá na první pohled jako nezajímavá, beztvará a bezbarvá hmota, je to však tkáň s velmi zajímavými vlastnostmi a v našem těle má svoji nezastupitelnou funkci. Chrupavka patří mezi pojivové tkáně (pojiva), které v těle slouží ke spojení či izolování jednotlivých orgánů nebo vyplnění prostoru mezi orgány či poskytují oporu měkkým částem těla. Jednotlivé buňky pojiva jsou od sebe odděleny mezibuněčnou hmotou, která vzniká činností těchto buněk.

Složení chrupavky a její vlastnosti

Chrupavka je velmi pružná ale tuhá, pevná zejména v tlaku a schopná vyrovnávat otřesy. Je složena z chrupavčitých buněk – chondrocytů, beztvaré mezibuněčné hmoty a kolagenních nebo elastických vláken. Nevyskytují se v ní cévy ani nervy. Chrupavčitá tkáň v těle je ale (s výjimkou kloubních chrupavek) pokryta vazivovým obalem, který obsahuje cévy a nervy, odkud se ke chrupavce dostává kyslík a živiny.

Regenerace chrupavky

Při poškození se chrupavka (s výjimkou velmi malých dětí) hojí vždy pomalu nebo vůbec, což je mimo jiné dáno i jejím nulovým prokrvením. Při rozsáhlých poškození ch chrupavčité tkáně vzniká kolagenová jizva.

Druhy chrupavky

Existují tři druhy chrupavky – hyalinní, elastická a vazivová.
Hyalinní chrupavka je v těle nejrozšířenější. Je průsvitná, tvrdá, hladká, obsahuje velmi jemná kolagenní vlákna. Pokrývá kloubní hlavice, tvoří podklad nosu, je součástí hrtanu nebo průdušnice.
Elastická chrupavka je velmi pružná, nažloutlá, obsahuje především elastická vlákna. Tvoří např. podklad ušního boltce.
Vazivová chrupavka je odolná vůči tahu a tlaku, obsahuje silná kolagenní vlákna, vyskytuje se např. v meziobratlových ploténkách.

Chrupavka versus kost

Chrupavka nás provází již od našeho zrození. Kostra embrya je původně tvořena chrupavkou, která je postupně nahrazována kostí tkání. Tento proces se nazývá osifikace, začíná ještě před narozením a je definitivně ukončen mezi 18. a 20. rokem života.

V průběhu dětství a dospívání hrají významnou funkci především tzv. růstové chrupavky. Jsou umístěny mezi koncovou a středovou částí dlouhých kostí a umožňují růst kostí do délky.

Související produkty:

Zdroje:

www.mladyvedec.sk
Wikipedie

Zelená hvězda | další články autora