Lupus erythematosus

Lupus erythematosus správně systémový lupus erythematosus neboli SLE je, jak název napovídá, chronické systémové onemocnění, které postihuje více orgánových systémů lidského těla, nejčastěji kůži, klouby, srdce, cévy, ledviny, plíce a mozek. Nemusí být postiženy všechny uvedené orgány, přesto u většiny pacientů (80–90 %) se objevují kožní projevy a bolesti kloubů. Jde o velmi závažné onemocnění vyskytující se častěji u žen, a to obvykle mezi 20.-40. rokem.

Název nemoci vychází z jednoho z hlavních příznaků nemoci – zarudlé vyrážky na tvářích v podobě motýlích křídel, která připomíná bílou kresbu na obličeji vlka (lat. lupus).

Jak vzniká?

Přesné příčiny vzniku choroby nejsou známy. Předpokládá se, že se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy poškozený imunitní systém napadá buňky vlastního těla a vyvolává zánět. Svou roli zde pravděpodobně hraje i dědičnost.

Jak se projevuje?

Někdo může mít projevy jen mírné, pro někoho mohou být ve svém důsledku i smrtelné.

Lupus erythematosus je klasické chronické zánětlivé onemocnění vyznačující se vzplanutím onemocnění a opětnými remisemi (bezpříznakové období).

Projevy bývají velice pestré a správná diagnóza může být proto obtížná. Často bývají postiženy klouby (bolestivé záněty a deformace) a kůže (vypadávání vlasů, silný sklon k slunečním spáleninám, zarudnutí kůže na tvářích ve tvaru motýlích křídel), ale mohou být zasaženy také plíce (dušnost, bolesti na hrudi), srdce (záněty osrdečníku, srdečního svalu), ledviny (glomerulonefri­tida) nebo mozek (zhoršení paměti, změna chování až demence). Ženám trpícím lupusem se nedoporučuje těhotenství, neboť existuje riziko postižení srdce plodu a zároveň zhoršení choroby matky.

Jak se léčí?

Cílem léčby je především tlumit abnormální reakce našeho imunitního systému. Snížení aktivity imunitního systému s sebou ale bohužel může přinášet zvýšené riziko infekce či nádorových onemocnění. Používané léky také mají mnoho nežádoucích účinků, patří sem zejména kortikoidy a imunosupresiva (cyklofosfamid, azathioprin). Velkou nadějí do budoucna je tzv. biologická léčba, která se cíleně zaměřuje přímo na nemocné buňky, a proto je velmi účinná. Navíc neohrožuje zdravé buňky, má proto daleko méně nežádoucích účinků.

Související produkty:

Ortopedické dlahy, ortézy, bandáže, límce, fixační pomůcky
Ortopedické pomůcky pro chodidla, klenby, paty a prsty
Punčochové výrobky, návleky a bandáže
Rehabilitační pomůcky – nástavce na wc, stoličky a sedačky na vanu
Zdravotní obuv – antistatická, operační, vycházková a další
Doplňky výživy pro klouby, kosti, pohybový aparát a další

Zdroje:

Nemoci | Abeceda Zdraví cz
Vitalion.cz
Klub lupusinek

Zelená hvězda | další články autora