Hlavní stránka
Jak bojovat s bolestí při artritidě?

Jak bojovat s bolestí při artritidě?

Jak zvládat bolest a další symptomy artritidy? Ať už je váš zdravotní stav jakýkoliv, budete mít větší šanci zvládnout bolesti, pokud se včas poradíte se svým lékařem o všech příznacích. Někdy i zdánlivě nesouvisející potíže jsou ve skutečnosti projevem onemocnění. Poskytněte svému lékaři kompletní informace o všech svých onemocněních, nejen o artritidě a požádejte ho o jasnou definici typu artritidy, kterou trpíte právě vy.

Cvičení pomáhá

Trpíte-li artritidou, může vám fyzická aktivita pomoci snížit bolest, zlepšit rozsah pohybu, posílit vaše svaly a zvýšit vytrvalost.

  • Každodenní rutina – každý večer provádějte některé nenáročné cviky, ráno nebudete mít klouby tak ztuhlé. Pokud trávíte čas pouze sledováním televize nebo sezením u stolu, změňte často polohu těla, provádějte úklony hlavy ze strany na stranu, pohybujte rukama a pokrčte a protáhněte si nohy.
  • Vhodný pohyb – vyberte si správný druh fyzické činnosti, optimální je taková, která posiluje svaly kolem kloubů, ale nepoškozuje samotné klouby. Vyzkoušejte tzv. low-impact aerobic exercise neboli nízkonárazové aerobní cvičení (vysoce intenzivní cvičení, při kterém vždy jedna noha zůstává v kontaktu se zemí), chůzi, jízdu na kole nebo aqua aerobic, tedy pohybové aktivity, které pomáhají kontrolovat vaši váhu, ale nezatíží klouby. Zaměřte se na strečink, zvyšování rozsahu pohybu a pozvolné stupňování silového tréninku.
  • Nevhodný pohyb – k nevhodným aktivitám patří běh, skákání, tenis, high impact aerobik (cvičení s poskoky) a také sedavý a neaktivní způsob života, který může vést ke svalové atrofii a dalšímu snížení stability kloubu.

Než spolknete prášek

Pro úlevu od bolesti způsobené artritidou je k dispozici řada léků. Většina z nich je relativně bezpečná, ale žádná léčba není zcela bez vedlejších účinků. Při mírné, občasné bolesti může pomoci odpočinek a aplikace studených zábalů proti bolesti nebo horkých zábalů na úlevu pro ztuhlé a bolestivé klouby a svaly. Při občasné bolesti vyvolané činností, na kterou nejsou vaše svaly a klouby zvyklé, je možné užít některé z volně prodejných léků proti bolesti, dle návodu na balení, nejčastěji nesteroidní protizánětlivé léky (např. ibuprofen), které tlumí zánět i bolest. Při dlouhodobější trvalé bolesti, která nereaguje na dosavadní terapii, je nezbytné vhodnou léčbu konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Související produkty:

Ortopedické dlahy, ortézy, bandáže, límce, fixační pomůcky
Ortopedické pomůcky pro chodidla, klenby, paty a prsty
Punčochové výrobky, návleky a bandáže
Rehabilitační pomůcky – nástavce na wc, stoličky a sedačky na vanu
Zdravotní obuv – antistatická, operační, vycházková a další
Doplňky výživy pro klouby, kosti, pohybový aparát a další

Zdroje:

Mayo Clinic

Zelená hvězda | další články autora