Hlavní stránka
Hustota kostí a dědičnost

Hustota kostí a dědičnost

Odborníci se snaží zjistit, jakým způsobem může dědičnost ovlivňovat hustotu kostní tkáně (kostní denzitu) a pochopit tak, proč jsou někteří lidé náchylnější ke vzniku zlomenin.

Kosti a riziko osteoporózy

Kostní tkáň si můžeme zjednodušeně představit jako pevnou konstrukci tvořenou bílkovinou kolagenem a minerály, naplněnou kostními buňkami. Kostní tkáň je neustále odbourávána a následně nahrazována tkání novou. Když je úbytek kostní hmoty rychlejší než tvorba nové tkáně, kosti začnou oslabovat a objevuje se osteoporóza se zvýšeným rizikem zlomenin.

Hustota kosti a genetická informace

Vědci analyzovali výsledky 17 studií zahrnující data více než 80 000 lidí z různých koutů světa. Zkoumali jejich genetickou informaci a hledali genetické odchylky související s kostní denzitou krčku stehenní kosti a bederní páteře. Identifikovali 96 nezávislých odchylek v 87 oblastech genomu. U 56 oblastí pak následně při dalším zkoumání potvrdili přímý vztah s hustotou kostí. V rámci dalších výzkumů, kterých se zúčastnilo více než 31 000 pacientů se zlomeninami, zjistili, že z 96 nezávislých odchylek souvisí s vyšším rizikem zlomenin pouze 14 z nich.

Vliv dědičnosti na riziko zlomenin

Tyto výsledky podporují domněnky o vlivu genetických faktorů na riziko osteoporózy a zlomenin kostí. Není však možné pouze na základě těchto genetických faktorů předpovídat riziko osteoporózy nebo vzniku zlomenin. Ve skutečnosti totiž může existovat daleko více genových odchylek, které zvyšují riziko osteoporózy. Konečným cílem podobných genetických studií je spíše identifikovat zvýšené riziko pro určitou chorobu a následná možnost doporučit preventivní léčebný program, který by zohlednil závěry genetického zkoumání.

Související produkty:

Ortopedické dlahy, ortézy, bandáže, límce, fixační pomůcky
Ortopedické pomůcky pro chodidla, klenby, paty a prsty
Punčochové výrobky, návleky a bandáže
Rehabilitační pomůcky – nástavce na wc, stoličky a sedačky na vanu
Zdravotní obuv – antistatická, operační, vycházková a další

Zdroj:

National Institutes of Health

Zelená hvězda | další články autora