Hlavní stránka
Život po operaci prostaty není takový, jak muži očekávají

Život po operaci prostaty není takový, jak muži očekávají

Podle průzkumu téměř polovina mužů, kteří podstoupí operaci rakoviny prostaty, považuje život po zákroku horší, než původně očekávali. Jsou zaskočeni především problémy se sníženou sexuální funkcí a s inkontinencí.

Nereálná očekávání

Někteří muži účastnící se rozsáhlé americké studie před operací prostaty věřili, že jejich sexuální funkce a vylučování bude rok po operaci na lepší úrovni než před operací. Tato očekávání jsou však podle odborníků mimo realitu.

152 mužů, kteří měli podstoupit radikální prostatektomii (odstranění prostaty), vyplnilo dotazník ještě před operací, ale až poté, co byli poučeni o rizicích zákroku. Otázky se týkaly jejich očekávání ohledně močové a střevní inkontinence a sexuálních funkcí rok po operaci. Asi polovina mužů si myslela, že úroveň těchto funkcí bude po operaci stejná jako dříve, ale 17 % předpokládalo zlepšení sexuálních funkcí po operaci.

Realita

V doplňující studii prováděné o rok později jen 36 % mužů uvedlo, že jejich předchozí očekávání ohledně funkce močových cest odpovídalo skutečnosti, a 40 % uvedlo, že jejich očekávání ohledně sexuální funkce odpovídá realitě.

Podle urologů je těžké předvídat dopředu, jak moc operace prostaty ovlivní vylučování a sexuální život. Nedávné studie ukázaly, že pouze u jednoho ze čtyř mužů se obnoví schopnost mít pohlavní styk jeden rok po operaci, a že jistý stupeň inkontinence je běžný, ačkoli muži to nepovažují za významně obtěžující.

Příliš optimismu škodí

Nerealistická očekávání mužů mohou být dvousečná. Na jedné straně jistě optimismus pomáhá v úspěšné léčbě, na druhé straně však v konečném důsledku může vést ke zklamání, když je nutné přijmout dlouhodobé zdravotní postižení. Studie se nezabývala tím, zda by muži učinili jiné rozhodnutí ohledně léčby, pokud by si byli vědomi všech následků. Vědci však soudí, že jen malá část mužů by se rozhodla nepodstoupit operaci s ohledem na rizika související s rakovinou.

Související produkty:

Inkontinenční pomůcky – vložky, plenkové kalhotky, podložky
Inkontinenční podložky Egosan a Molinea
Dezinfekce, ošetření a péče o pokožku
Fixační elastické kalhotky pro inkontinenční pomůcky
Inkontinenční vložky Egosan – Lady Florelle

Zdroje:

reuters.com

Zelená hvězda | další články autora