Vyšetření PSA

Za zkratkou PSA, se kterou se muži mohou setkat při urologickém vyšetření, se skrývá prostatický specifický antigen.

Co je to PSA?

Jde o látku bílkovinné povahy produkovanou téměř výhradně některými buňkami v prostatě. Prostřednictvím sekretu vylučovaného prostatou se PSA dostává do spermatu, kde zodpovídá za jeho zkapalnění a tím lepší pohyblivost spermií před následující ejakulací. Většina PSA vyprodukovaného prostatou se stává součástí spermatu, pouze velmi malé množství uniká do krevního řečiště, takže je možné jeho nízké hladiny detekovat v krvi.

Jak se zjišťuje PSA?

PSA se zjišťuje z krevního vzorku. Vzhledem k tomu, že množství PSA v krvi je velmi nízké, jeho detekce vyžaduje velmi citlivou laboratorní metodu. Protein PSA může existovat v krvi samostatně (tzv. volný PSA) nebo vázaný s jinými látkami (tzv. vázaný PSA). Standardně se měří celkový PSA, který je součtem jeho volné a vázané formy. Celkový PSA není dostatečně citlivý a specifický pro včasnou detekci karcinomu prostaty a proto se doporučuje diagnózu upřesnit stanovením volného PSA (f PSA neboli free PSA).

Co indikuje zvýšení PSA v krvi?

Předpokládá se, že zvýšení PSA v krvi nastává jeho uvolněním do krevního oběhu z důvodu narušení buněčné struktury prostaty. Tato situace může nastat v případě různých onemocnění prostaty, včetně rakoviny. Hladina PSA není specifická pouze pro karcinom prostaty, jeho zvýšení může signalizovat přítomnost dalších možných chorob prostaty. Pokud je hladina PSA v krvi u pacienta vyšší, než odpovídá jeho věku, nebo se neustále zvyšuje, může lékař doporučit biopsii prostaty kvůli podezření na rakovinu.

Jaké jsou normální výsledky testu PSA?

Obecně lze říct, že normální hodnoty koncentrace PSA v séru se pohybují mezi 1,0 až 4,0 ng/ml, hraniční hodnoty v rozmezí 4 až 10 ng/ml a patologické hodnoty 10 ng/ml a výše. Nicméně vzhledem k tomu, že se prostata obecně s věkem zvětšuje a produkuje více PSA, je normální, že mladí muži mají nižší hladinu PSA než starší muži.

Související produkty:

Inkontinenční pomůcky – vložky, plenkové kalhotky, podložky
Inkontinenční podložky Egosan a Seni Soft
Dezinfekce, ošetření a péče o pokožku
Fixační elastické kalhotky pro inkontinenční pomůcky

Zdroj:

medicinenet.com

Zelená hvězda | další články autora