Hlavní stránka
TVT a TOT pásky - moderní léčba stresové inkontinence

TVT a TOT pásky - moderní léčba stresové inkontinence

Pokud trpíte inkontinencí, jistě jste se již setkali se zkratkami TVT či TOT. O co vlastně jde? Jde o nejmodernější operační metodu při řešení ženské stresové inkontinence, kdy je do těla zaváděna speciální TVT páska (tension-free vaginal tape neboli poševní páska bez napětí ) nebo TOT páska (transobturator tape, transobturatorní páska).

Jak a proč vzniká stresová inkontinence?

Stresová inkontinence je nejčastější formou inkontinence u žen. Únik moči se může objevit při kašlání, smíchu, kýchání, cvičení nebo jiných pohybech, které zvyšují intraabdominální (nitrobřišní) tlak a tím i tlak na močový měchýř. Také fyzické změny pocházející z těhotenství, porodu a menopauzy často způsobují stresovou inkontinenci. Za normálních podmínek svalstvo pánevního dna podpírá močovou trubici a udržuje ji pevně zavřenou. Ženy se stresovou inkontinencí moče nemají močovou trubici v normální poloze, protože oslabené pánevní dno a pojivová tkáň jí nemohou poskytnout dostatečnou podporu.

Jak pomáhá TVT a TOT páska?

Lékař při zákroku zavede pásku ze speciálního materiálu pod močovou trubici. Páska pak v těle působí jako trvalá podpora močové trubice a zastavuje únik moče stejným způsobem jako pevné pánevní dno. Močová trubice zůstává při zvýšení nitrobřišního tlaku uzavřena a k úniku moče nedochází.

Výhody operace

Operace se řadí mezi minimálně invazivní chirurgické výkony a je prováděna ambulantně nebo v rámci krátkodobé hospitalizace. Výkon trvá maximálně 30 minut a lze ho provést i v lokální anestezii. Další nespornou výhodou jsou minimální pooperační bolesti a velice rychlá rekonvalescence. Páska je organismem dobře snášena a v těle může zůstat po celý život. Zavádění TVT pásky se 90. letech se stalo revoluční metodou léčby stresové inkontinence. Jejím dalším vývojem pak vznikla páska TOT, která znamenala významný krok ve zdokonalení páskových operací. Transobturatorní páska se zavádí jinou cestou než TVT a zvyšuje tak bezpečnost operace. TOT páska nabízí menší procento komplikací, a proto se v poslední době stala na většině urologických pracovišť nejčastější metodou při řešení ženské stresové inkontinence.

Související produkty:

Zdroje:

http://www.in­kontinence.com
http://www.mocova-inkontinence.cz
http://www.uro­logickelisty.cz
http://www.ze­lenahvezda.cz

Zelená hvězda | další články autora