Hlavní stránka
Péče o permanentní katétr v domácím prostředí

Péče o permanentní katétr v domácím prostředí

U pacientů s permanentním katétrem, kteří jsou propuštěni z nemocnice do domácího ošetřování, je důležité zajištění kvalitní ošetřovatelské péče. V domácím prostředí se o ně mohou starat příbuzní, zdravotní sestry z agentur domácí péče či v případě obyvatel domovů pro seniory zde působící sestry. Pokud to umožní jejich stav, tak i oni sami. Předem by měli být ale dostatečně vyškoleni zdravotním personálem – sestrou či lékařem.

Komplikace permanentní katetrizace

Permanentní katétr může být potenciálním zdrojem zdravotních problémů. Velmi nepříjemnou a bolestivou komplikací je nechtěné vytažení cévky při nešetrné manipulaci. Je nezbytné, aby lékař či sestra neprodleně zavedli nový katétr.

Možné je i protékání moči z ústí močové trubice kolem cévky. Zde se zkontroluje těsnost katétru lehkým povytažením.

Uvnitř katétrů se často tvoří inkrustace (krystalky), které mohou katétr ucpat a způsobit jeho neprůchodnost, cévka se pak musí neprodleně vyměnit.

Nejzávažnější komplikací je vznik močové infekce, která se projevuje zarudnutím, pálením, řezáním, případně krvácením či výtokem v oblasti genitálu. Prevence spočívá především v důkladné hygieně urogenitální oblasti, pravidelné kontrole průchodnosti cévky a dostatečné hydrataci.

Základní pravidla péče o permanentní katétr

  • Před manipulací s cévkou nebo se sběrným sáčkem na moč si vždy pečlivě umyjte ruce.
  • Umývejte okolí katétru vodou a mýdlem každý den a po každém vykonání velké potřeby.
  • Dbejte o to, aby cévky byla neustále průchodná a moč v pořádku odtékala.
  • Sběrný sáček na moč musí být stále pod úrovní močového měchýře, aby moč volně odtékala.
  • Upevněte katétr pevně ke stehnu pomocí popruhu, dbejte ale na to, aby nebyl příliš stažený. Měl by mít jistou vůli, aby nevznikal nadměrný tlak v močovém měchýři.
  • Vyprazdňujte sáček nejméně jednou za 4 až 8 hodin, pokud se naplní dříve, pak i častěji. Nedotýkejte se konce odváděcí trubičky.
  • Neodpojujte žádnou část systému katétru. Pokud dojde k rozpojení hadičky, očistěte oba konce ubrouskem napuštěným dezinfekčním prostředkem a okamžitě opět spojte. Poté kontaktujte lékaře nebo sestru, protože je možné, že bude nutné pomůcku vyměnit.
  • Sledujte ústí močové trubice. Zčervenání, pálení, krvácení či výtok mohou být známky močové infekce.
  • Sledujte barvu moči. Za fyziologických podmínek je barva moče jantarově žlutá a neměla by zapáchat. Při častém močení (více jak 2,5 litru za den) má moč slámově žlutou barvu.

Související produkty:

Zdroje:

INCO-FORUM

Zelená hvězda | další články autora