Hlavní stránka
Záhada vysoké ranní glykémie

Záhada vysoké ranní glykémie

31. 5. 2012 | Diabetes | Zelená hvězda

**Hormonální změny*** v těle v časných ranních hodinách přirozeně způsobují, že hladina glukózy v krvi stoupá. Pro lidi, kteří nemají diabetes, je zvýšená glykémie kompenzována zvýšenou produkcí inzulinu. Pro lidi s cukrovkou to může to být problém.

Ranní nárůst glykémie

Existuje několik důvodů, proč ráno glykémie roste. Jedním z nich je inzulínová rezistence, stav, který znamená, že buňky těla nejsou schopny inzulin účinně využívat ke snížení hladiny glukózy v krvi.

Nicméně inzulinová rezistence také ovlivňuje to, jak játra zpracovávají, uchovávají a uvolňují cukr, a to zejména v noci. Játra mají za úkol uvolnit malé množství glukózy, pokud jsme zrovna na lačno. Ale u diabetu 2. typu játra vypouští do krevního oběhu více cukru, než je nutné, a to zejména v noci. Takže zatímco hormony způsobují přirozené zvýšení hladiny glukózy v krvi, játra uvolňují ještě více cukru do krevního oběhu. A protože inzulinová rezistence zabraňuje tělním buňkám využívat cukr k tvorbě energie, hladina glukózy v krvi začne stoupat.

Možná léčba

Pokud máte diabetes, je pravděpodobné, že budete zažívat občasné vysoké ranní glykémie. To není nic, čeho byste se museli příliš obávat. Ale pokud se to stává pravidelně, pak je načase informovat lékaře. Na rozdíl od glykémie způsobené konzumací jídla, kterou lze ovlivnit dietou a cvičením, musí být vysoká hladina glukózy v krvi nalačno obvykle léčena medikamentózně.

Problém může nastat, pokud je ranní hladina glukózy v krvi tou nejvyšší v průběhu celého dne a zůstává trvale vysoká následně po zbytek dne. Je důležité tyto potíže včas řešit, protože ti, kteří mají vysoké hladiny krevní glukózy v dopoledních hodinách, mají často vysokou glykémii po celý den.

Související produkty:

Glukometry Omnilance s příslušenstvím
Glukometry Omnitest s příslušenstvím
Omnican – hroty k izulinovým perům, inzulinové stříkačky

Zdroje:

Diabetes Forecast Magazine

Zelená hvězda | další články autora