Hlavní stránka
Stévie – zdravé mlsání

Stévie – zdravé mlsání

29. 8. 2012 | Diabetes | Zelená hvězda

Jistě jste již něco zaslechli o zázračné rostlině, která sladí, aniž by zvyšovala hladinu cukru v krvi. Tato vlastnost ji činí atraktivní nejen pro diabetiky, ale i pro ostatní, kteří si pečlivě hlídají svůj denní příjem sacharidů. Těm všem umožňuje uspokojit chuť na sladké bez jakýchkoliv negativních důsledků na jejich zdraví.

Stévie cukrová

Stevia rebaudiana Bertoni neboli stévie cukrová (bývá také často nazývána stévie sladká, sladká tráva atd.) je bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina, původně rostoucí v Jižní a Střední Americe. Od nepaměti byla užívána jak kvůli svým léčivým účinkům, tak pro svou vysokou sladivost. Sladivé látky jsou obsaženy téměř v celé rostlině, zejména však v listech. Ve 30. letech minulého století se francouzským chemikům podařilo izolovat glykosidy, které dávají rostlině sladkou chuť a mají 250–300krát vyšší sladivost než řepný cukr. V současnosti se běžně užívá jako náhradní sladidlo především v zemích východní Asie a Jižní Ameriky. Od roku 2011 je použití stévie jako potravinářského sladidla schváleno také pro země Evropské unie.

Rozruch kolem stévie

Bezpečnost užívání stévie a její případné dopady na zdraví člověka vyvolaly mezi odborníky nejprve pochybnosti. Na základě některých rozporuplných studií byla původně označena jako nebezpečná a její prodej byl zakázán. Z této negativní kampaně byly posléze obviňovány producenti umělých sladidel. Teprve v roce 2006 Světová zdravotnická organizace (WHO) na základě nových studií oznámila, že nebyly shledány žádné škodlivé účinky stévie a že naopak látky v ní obsažené mohou mít pozitivní zdravotní přínos.

Diabetes a stévie

Stévie v sobě ukrývá nesporný potenciál při uplatnění jako náhrada cukru bez nepříznivého vlivu na hladinu glukózy v krvi. Nicméně některé studie dokonce naznačují, že výhody stévie jsou mnohem větší. Ukazuje se totiž, že zvyšuje citlivost na inzulín a působí tak na snížení inzulinové rezistence. Navíc bylo prokázáno, že pomáhá stimulovat produkci inzulínu. Potvrzení těchto léčebných účinků však bude vyžadovat ještě další zkoumání.

Související produkty:

Omnitest plus testovací proužky
Omnites plus control
Omnican – hroty k izulinovým perům, inzulinové stříkačky

Zdroje:

diabeteswellbe­ing.com
cs.wikipedia.org

Zelená hvězda | další články autora