Hlavní stránka
Omega-3 mastné kyseliny pomáhají diabetikům

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají diabetikům

8. 3. 2012 | Diabetes | Zelená hvězda

Diabetes je jeden z významných rizikových faktorů mnoha kardiovaskulárních onemocnění. Srdeční infarkt se vyskytuje u diabetiků 4krát častěji a srdeční selhání 3krát častěji než v ostatní populaci. Po prodělaném srdečním infarktu je prognóza diabetika závažnější ve srovnání s pacientem bez cukrovky. Nová nizozemská studie přichází se zjištěním, že diabetici, kteří konzumují potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, trpí méně často srdečními potížemi.

Co jsou to omega-3 mastné kyseliny?

Omega-3 mastné kyseliny jsou látky pro život nezbytné. Naše tělo si je ale nedokáže vytvořit samo a musí je přijímat v potravě. Hrají klíčovou úlohu v celé řadě životních procesů v lidském těle. Působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám, zmenšují riziko infarktu, mozkové mrtvice, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak a potlačují zánětlivé procesy v těle.

Hlavním zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou mořské ryby, především ty tučné (např. losos, sardinky, makrela, sleď nebo tuňák), ale také rostlinné oleje nebo margaríny.

Ochrana před infarktem

Byla analyzována data více než 1 000 mužů ve věku mezi 60 a 80 lety, kteří přežili infarkt myokardu, a díky diagnóze diabetu měli vysoké riziko dalších srdečních komplikací. Bylo zjištěno, že konzumace omega-3 mastných kyselin významně snížila četnost srdečního selhání a dalších kardiovaskulárních příhod. Ukázalo se, že lidé s cukrovkou, kteří jedli margarín s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin vykazovali 84% snížení dalších komplikací srdce po prodělaném infarktu ve srovnání s těmi, kteří užívali pouze placebo.

Studie tak prokázala, že omega-3 mastné kyseliny nabízí diabetikům určitou ochranu před rizikem srdečně cévních příhod.

Související produkty:

Glukometry Omnilance s příslušenstvím
Glukometry Omnitest s příslušenstvím
Omnican – hroty k izulinovým perům, inzulinové stříkačky

Zdroje:

Diabetes UK
EUFIC
fitlife.cz
ZDN – Zdravotnické no­viny

Zelená hvězda | další články autora