Hlavní stránka
Novinky v léčbě diabetu

Novinky v léčbě diabetu

3. 9. 2011 | Diabetes | Zelená hvězda

V prvním roce poté, co je člověku diagnostikován diabetes 2. typu, může pouhá změna jídelníčku prospět zdravotnímu stavu stejně jako současné změny v dietě a cvičení, tvrdí nová studie. Další výzkum pak přichází s prvními důkazy, že intenzivní léčba diabetu 2. typu by mohla snížit riziko srdečně-cévních onemocnění.

Dieta a cvičení

Angličtí vědci zjistili, že pacienti, kterým bylo doporučeno zhubnout pomocí diety sestavené nutričním terapeutem, vykazovali stejné zlepšení hladiny krevního cukru (glykémie), stejnou ztrátu hmotnosti a snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů jako ti, kteří změnili nejen svou stravu, ale také zvýšili fyzickou aktivitu (30 minut svižné chůze pětkrát týdně).

Obě skupiny (1. s dietou a 2. s dietou a cvičením) dosáhly 10% zlepšení hladiny krevního cukru, cholesterolu a triglyceridů a průměrně o 4 % snížily svou tělesnou hmotnost ve srovnání s pacienty, kteří své návyky nezměnili. Pacienti ve skupině s běžnou péčí měli navíc třikrát vyšší pravděpodobnost, že začnou brát antidiabetika ještě před koncem studie.

Další výzkum se pravděpodobně zaměří na to, zda přidání fyzické aktivity v pozdější době ještě podpoří zlepšení stavu.Hladina cukru v krvi se časem zhoršuje. V časných stádiích mají lidé tendenci k rychlému zlepšení, pak nastává stagnace. Přidávání cvičení může podpořit další snížení hladiny glukózy.

Intenzivní léčbou diabetu proti infarktu

Další studie přináší zjištění, že intenzivní léčba diabetu 2. typu vede k mírnému snížení rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění.

Výzkumu se zúčastnilo téměř půl milionu lidí v Dánsku, Nizozemsku a Velké Británii, kteří prošli vyšetřením na diabetes. 3 057 lidí, u kterých byla nemoc zjištěna, bylo podrobeno buď intenzivní léčbě, nebo běžné péči.

Intenzivní léčba zahrnovala změny životního stylu (přestat kouřit, jíst zdravěji, více fyzické aktivity), užívání aspirinu a intenzivní farmakologickou léčbu krevního tlaku, hladiny krevního cukru a krevních tuků. V rámci běžné péče byli pacienti poučeni o národních doporučeních v oblasti životního stylu a dostalo se jim běžné lékařské péče.

Pacienti v intenzivní léčebné skupině vykazovali klinicky významné snížení krevního tlaku a cholesterolu a malý pokles hmotnosti a hladiny cukru v krvi, který se udržel po dobu pěti let. Největší rozdíly se projevily ve snížení rizika srdečního infarktu a nejmenší ve snížení rizika mozkové mrtvice.

Související produkty:

Glukometry Omnilance s příslušenstvím
Glukometry Omnitest s příslušenstvím
Omnican – hroty k izulinovým perům, inzulinové stříkačky

Zdroje:

MSN Health

Zelená hvězda | další články autora