Hlavní stránka
Metabolický syndrom

Metabolický syndrom

29. 5. 2011 | Diabetes | Zelená hvězda

Metabolický syndrom (označovaný také jako Syndrom X nebo syndrom inzulínové rezistence) je komplex poruch a onemocnění, které spolu navzájem souvisí. Pokud se neléčí, mohou vyústit např. v mozkovou mrtvici, srdeční infarkt nebo cukrovku. Jde o velmi rozšířené onemocnění postihující kolem 30 % evropské a severoamerické populace.

Jak poznáme metabolický syndrom?

K základním poruchám, které charakterizují metabolický syndrom, patří zejména:

  • inzulinová rezistence – receptory buněk reagují nedostatečně na inzulin, jsou vůči němu rezistentní, buňky tak nemůžou využít krevní cukr k tvorbě energie a hladina cukru v krvi zůstává vysoká. Slinivka břišní reaguje tím, že produkuje další, nadbytečný inzulin. Inzulinová rezistence často přechází v diabetes. Nebezpečná je hladina cukru vyšší než 6 mmol/litr.
  • hypertenze (vysoký krevní tlak) – rizikový je krevní tlak vyšší než 130/85 mm Hg
  • hypertriglyce­ridémie (zvýšená hladina triglyceridů v krvi) – triglyceridy jsou tuky obsažené v potravě, dlouhodobý zvýšený kalorický příjem může způsobit jejich vyšší hladiny v krvi. Hrozbu znamená již hladina vyšší než 1,7 mmol/litr.
  • nízká hladina HDL cholesterolu – neboli „hodného cholesterolu“, který je pro nás příznivý, je transportován z krevního řečiště do jater k dalšímu zpracování a tím působí proti usazování ateroskerotických plátů na stěnách cév. Nízká hladina znamená méně než 1,25 mmol/l u žen a méně než 1,0 mmol/l u mužů.
  • obezita – ohroženi jsou muži, kteří mají v pase více než 102 cm, a ženy s více než 88 cm

Léčba a prevence

Léčba metabolického syndromu je v prvé řadě založena na změně životního stylu, což znamená snížení hmotnosti, změna stravovacích návyků, zvýšená fyzická aktivita a v neposlední řadě zanechání kouření. Pokud ani tyto změny nepomůžou, je možné nasadit farmakologickou léčbu, ideálně léky, které působí komplexně, tedy současně na více složek metabolického syndromu.

Související produkty:

Glukometry Omnilance s příslušenstvím
Glukometry Omnitest s příslušenstvím
Omnican – hroty k izulinovým perům, inzulinové stříkačky

Zdroje:

Nemoci – databáze nemocí
Ordinace.cz
EUFIC

Zelená hvězda | další články autora