Hlavní stránka
Játra a diabetes

Játra a diabetes

25. 5. 2012 | Diabetes | Zelená hvězda

Játra jsou největší žlázou v lidském těle, váží přibližně 3 kg. Mají červenohnědou barvu a jsou umístěna v pravé horní části břišní dutiny. V organismu vykonávají celou řadu životně důležitých funkcí včetně trávení tuků nebo produkce a ukládání glukózy a slouží také jako detoxikační centrum těla. Porucha funkce jater může vést k rozvoji diabetu 2. typu nebo zhoršit problémy s vysokou hladinou glukózy v krvi u těch, kteří již diabetem trpí.

Skladiště glukózy

Činnost jater je řízena inzulinem. Jejich chování se mění v závislosti na hladině inzulinu v těle a na tom, jak citlivá jsou játra k inzulinu. Po jídle hladina glukózy v krvi stoupá, což u lidí bez diabetu aktivuje slinivku břišní k uvolnění inzulinu do krve. Ten podporuje vstup glukózy do buněk, kde je využita jako zdroj energie.

Ale játra mají zvláštní úlohu, pokud jde o glukózu. Když je hladina glukózy (a následně inzulinu) v krvi vysoká, játra reagují na inzulin tím, že absorbují glukózu a přeměňují ji v zásobní látku zvanou glykogen. Tento zásobní cukr vyplní jaterní buňky, takže játra slouží jako skladiště pro přebytečnou glukózu.

Zdroj energie

Když hladina glukózy klesne, klesá také produkce inzulinu. Nedostatek inzulinu v krvi je signálem, že játra musí likvidovat své zásoby a uvolňovat glukózu zpět do krve, aby tělo mělo zdroj energie také mezi jídly a přes noc. V případě, že dojde k vyčerpání glykogenu, využívají svoji jedinečnou schopnost vyrobit glukózu od nuly (z bílkovin a tuků). To je důležitá funkce, která udržuje organismus naživu i v období nedostatku potravy.

Játra diabetika

U lidí s diabetem však játra nejsou schopna zpracovávat a produkovat glukózu normálním způsobem. Játra neumí přímo detekovat hladinu glukózy v krvi, získávají informaci jen z toho, co jim signalizuje inzulin. Pokud se netvoří adekvátní množství inzulinu nebo pokud játra dostatečně nereagují na vzniklý inzulin, pak vycházejí z předpokladu, že tělo potřebuje více glukózy, ačkoliv hladina glukózy v krvi je ve skutečnosti již zvýšená. To je důvod, proč lidé s diabetem mohou mít velmi vysokou hladinu glukózy v krvi, i když nejedli, například hned po ránu. Játra jsou také zodpovědná za nebezpečně vysoké hladiny glukózy v krvi u lidí s diabetickou ketoacidózou, což je stav, při kterém je nedostatek inzulinu tak závažný, že tělo neumí zpracovat glukózu jako zdroj energie a místo toho používá tuky. Ketolátky, odpadní produkty vznikající při odbourávání tuků, mohou být ve větším množství pro organismus toxické.

Související produkty:

Glukometry Omnilance s příslušenstvím
Glukometry Omnitest s příslušenstvím
Omnican – hroty k izulinovým perům, inzulinové stříkačky

Zdroje:

Diabetes Forecast Magazine

Zelená hvězda | další články autora