Hlavní stránka
Žilní trombóza a plicní embolie

Žilní trombóza a plicní embolie

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, žilní trombóza a plicní embolie jsou dvě onemocnění, která spolu velmi úzce souvisí. Při žilní trombóze dojde k vytvoření krevní sraženiny, která se může uvolnit a následně ucpat některou z plicních cév a způsobit tak plicní embolii, což je stav s vysokým rizikem ohrožení života.

Co je to žilní trombóza?

Při žilní trombóze se uvnitř žíly vytvoří krevní sraženina neboli trombus, která brání průtoku krve žilním řečištěm.

Příčinou plicní embolie je nejčastěji tzv. hluboká žilní trombóza dolních končetin, kdy sraženina vzniklá v hluboko uložených žilách dolních končetin. Trombózou však mohou být postiženy i povrchové žíly, probíhající těsně pod kůží či žíly na paži nebo velké žíly v břišní nebo hrudní dutině. K hlavním příčinám vzniku trombózy patří především zvýšená srážlivost krve a zpomalení toku krve v cévách. Nebezpečná je proto dlouhodobá nehybnost nohou např. při upoutání na lůžko, letu v letadle nebo cestě v autobuse. Pravděpodobnost rozvoje trombózy zvyšují také úrazy, operace, obezita, výskyt křečových žily či některých typů nádorů.

Hlavními symptomy nemoci jsou především otok, zarudnutí a bolestivost.

Co je to plicní embolie?

Pokud se krevní sraženina v žíle uvolní, stává se z ní embolus a ten je unášen krví až k srdci. Projde pravou síní a komorou a dostává se do plicního řečiště, kde putuje tak dlouho, dokud se nedostane do plicní cévy, která je užší než jeho velikost a ucpe ji.

Plicní embolie se projevuje zejména dušností a bolestí na hrudi, vykašláváním krve a v nejhorším případě může končit až smrtí. Intenzita projevů závisí na rozsahu embolie, tzn. na velikosti trombu a důležitosti cévy, která je ucpána.

Plicní tepny však nemusí být ucpány pouze krevní sraženinou, stejně nebezpečný může být i vzduch nebo částečky tukové tkáně, které se do oběhu mohou dostat při úraze.

Jak předcházet riziku?

Riziko vzniku žilní trombózy lze snížit dodržováním pravidelných zastávek a procvičováním dolních končetin při delším cestování, dostatečným příjmem tekutin a pravidelným nošením kompresivních punčoch při výskytu křečových žil.

Související produkty:

Zdroje:

ANAMNEZA
Žilní poradna
U lékaře

Zelená hvězda | další články autora