Hlavní stránka
Infekce u starších lidí zvyšují riziko krevních sraženin

Infekce u starších lidí zvyšují riziko krevních sraženin

Ukazuje se, že starší lidé, kteří trpí nejrůznějšími infekcemi, jako jsou infekce močového traktu, kůže nebo dýchacích cest, mají téměř třikrát větší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni kvůli vzniku nebezpečných krevních sraženin (trombóze) v hlubokých žilách, než jejich zdravější vrstevníci.

Infekce a žilní tromboembolismus

Podle nedávné americké studie je totiž infekce nejčastější příčinou pro hospitalizaci z důvodu žilního tromboembolismu. Jedná se o potenciálně život ohrožující stav, při němž se uvnitř žíly vytvoří krevní sraženina (trombus), která brání průtoku krve žilním řečištěm. Pokud se krevní sraženina v žíle uvolní, může se dostat až do plicní cévy, ucpat ji a způsobit plicní embolii, která může mít až fatální následky.

Častější hospitalizace

U více než poloviny starších Američanů, kteří se výzkumu zúčastnili a kteří byli hospitalizováni pro krevní sraženiny, proběhla infekce v průběhu 90 dní před hospitalizací. Pokud senioři prodělali infekci v průběhu předchozího pobytu v nemocnici, měli téměř sedmkrát větší pravděpodobnost hospitalizace z důvodu trombózy. Ti, kteří takto onemocněli v prostředí domova, se dostali do 90 dnů do nemocnice kvůli krevním sraženinám až s třikrát větší pravděpodobností.

Další rizika

Studie také zjistila, že dalším silným předpovědním faktorem hospitalizace z důvodu krevních sraženin bylo podání krevní transfúze a užívání léků na podporu tvorby červených krvinek (erytropoézu stimulující látky), které slouží k léčbě anémie. Riziko hospitalizace pro trombózu bylo po užití těchto léků až devětkrát vyšší.

Prevence nade vše

Z výzkumu vyplývá, že není dobré podceňovat možné důsledky infekčních onemocnění u starších lidí a zaměřit se na prevenci, která zahrnuje především důsledné dodržování osobní hygieny a bezpochyby také očkování. To je důležité zejména pro osoby, které již mají vyšší riziko tvorby krevních sraženin, zejména pro kuřáky, lidi s nadváhou, s vysokým tlakem či nepohyblivé pacienty.

Související produkty:

Zdroje:

medicalnewsto­day.com

Zelená hvězda | další články autora