Články pro pacienty

Jak funguje tlusté střevo?

Jak funguje tlusté střevo?

23. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Stomie

Tlusté střevo (intestinum crassum) je asi 1,5 m dlouhá a 5 cm široká trubice tvořící poslední úsek trávicího systému (navazuje na tenké střevo), jež obkružuje kličky tenkého střeva. Hromadí se zde nestrávené zbytky potravy, které jsou posléze vypuzeny z těla ven. Buňky vnitřní vrstvy – sliznice vylučují hlen, který chrání její povrch a tvoří obal pro nestrávené zbytky.

Nebezpečná ateroskleróza

Nebezpečná ateroskleróza

23. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Cévní problémy

Ateroskleróza (často nazývaná také „kornatění tepen“) je degenerativní onemocnění cévní stěny. Vnitřní stěna cév je za normálních okolností hladká, při počínající ateroskleróze je její povrch zdrsněn.

Stavba lidské kosti

Stavba lidské kosti

Kosti jsou tvrdé mineralizované struktury. Tvoří kostru člověka, která funguje jako mechanická opora těla, chrání některé orgány a společně se svaly, které se na ni upínají, umožňuje pohyb.

Jak funguje tenké střevo?

Jak funguje tenké střevo?

23. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Stomie

Tenké střevo (intestinum tenue) je trubice složená v kličky, dlouhá 3–5 m s průměrem asi 3 cm. Je součástí trávicího systému a nachází se mezi žaludkem a tlustým střevem. Dochází zde k intenzivnímu trávení potravy a vstřebávání většiny živin.

Hypertenze

Hypertenze

Hypertenze je označení pro vysoký krevní tlak. Dlouhodobě zvýšený krevní tlak způsobuje poškození tepen (jsou přepínány stěny cév a tím je poškozován oběhový systém) a dalších tělesných orgánů. Počáteční stádia onemocnění probíhají bez jakýchkoli výraznějších projevů. Vysoký krevní tlak tak postižený často objeví až relativně pozdě nebo jen náhodou.

Zázračná pohanka

Zázračná pohanka

23. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Cévní problémy

Kdo trpí křečovými žilami nebo jiným cévním onemocněním, neměl by ve svém jídelníčku vynechat zázračnou plodinu jménem pohanka. Jde o jednoletou nenápadnou rostlinu, která se pěstuje pro své drobné plody s typickým trojúhelníkovitým tvarem a lesklým povrchem.

Křečové žíly

Křečové žíly

23. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Cévní problémy

Křečové žíly, jinak také žilní městky neboli varixy, jsou civilizační onemocnění, které se objevuje stále častěji. Označujeme tak vakovitě rozšířené žíly na dolních končetinách. Postiženy jsou nejčastěji povrchové žíly na zadní a vnitřní straně lýtka. Typickým projevem je zvýrazněná modrá žilní kresba pod kůží a nevzhledné uzly v místech průběhu žil. Svůj český název získaly varixy díky křečím, které se v některých případech při tomto onemocnění objevují.

Transplantace ledvin

Transplantace ledvin

4. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Dialýza

Transplantace ledviny je nejefektivnější metoda léčby při selhání funkce ledvin. Je pro tělo přirozenější než dialýza. Rozlišujeme dva hlavní typy transplantace ledviny – ze žijícího a zemřelého dárce (člověk, jehož mozek je po těžkém úraze či krvácení nezvratně mrtev). Transplantace ledviny je vhodné řešení pro pacienty, kteří již jsou nebo v nejbližší době by museli být dialyzováni a u kterých nebyla nalezena žádná zdravotní překážka transplantace. Věk není limitujícím faktorem, záleží na stavu organismu.

Pesar jako řešení ženské inkontinence

Pesar jako řešení ženské inkontinence

Pesar je nejen název antikoncepční pomůcky, ale také pomocník při boji s ženskou inkontinencí. Jde o pomůcku z umělé hmoty, která se zavádí do pochvy.

Když je močový měchýř hyperaktivní

Když je močový měchýř hyperaktivní

Musíte velmi často chodit na toaletu? Nutkání na močení přichází někdy tak rychle, že se bojíte, že nestihnete dojít na toaletu. Čas od času si všimnete malého úniku moči? Raději méně pijete? Běžně hledáte, kde jsou toalety? Možná vás trápí syndrom močového měchýře.

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34