Články pro pacienty

Ileus neboli střevní neprůchodnost

Ileus neboli střevní neprůchodnost

10. 9. 2010 | autor: Zelená hvězda | Stomie

Ileus neboli neprůchodnost střev je velmi vážný, život ohrožující stav, při kterém dochází ke zpomalení nebo zástavě posunu tráveniny v trávicím traktu. Řadí se mezi náhlé příhody břišní a vyžaduje často bezprostřední chirurgické řešení. Příčinou může být mechanická překážka, nebo porušení nervového či cévního zásobení. Výskyt stoupá s přibývajícím vě­kem.

Prevence osteoporózy

Prevence osteoporózy

Na rozvoji osteoporózy se podílí řada faktorů, které ovlivnit nelze, jako např. dědičnost, ženské pohlaví či vyšší věk. Řadu známých příčin osteoporózy však ovlivnit můžeme. Nejúčinnější je zahájit prevenci již v dětském věku. Základem je dostatek fyzické aktivity, správné složení stravy a později pak předcházení úrazům.

Med v domácí lékárně

Med v domácí lékárně

10. 9. 2010 | autor: Zelená hvězda | Rány

Většina z nás používá tuto sladkou pochoutku nejspíše na oslazení čaje, případně jako sladkou snídani na chleba s máslem. Od pradávna má však med svoje nezastupitelné místo v lidovém léčitelství. Med je tedy nejen vynikající potravinou, ale i podpůrným lékem na mnohé nemoci. Dlouhou historii v tradiční medicíně má např. jeho využití při hojení ran.

Vitamín C

Vitamín C

Všichni víme, že vitamín C nás chrání před nachlazením a dalšími nemocemi. Jeho skutečný význam pro lidský organismus je však daleko výraznější. Podívejme se na něho podrobněji.

Diabetická noha

Diabetická noha

24. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Diabetes

Pod pojmem diabetická noha (přesněji syndrom diabetické nohy) rozumíme defekty na dolních končetinách způsobené postižením cév a nervů u diabetických pacientů.

Infekce dolních cest močových

Infekce dolních cest močových

Infekce dolních močových cest, tedy močového měchýře a močové trubice, patří k častým příčinám vzniku inkontinence. Jsou také jedním z nejčastějších bakteriálních onemocnění vyskytující se u dospělých žen. Močové infekce postihují v 80–90 % ženy a pouze v 10–20 % muže.

Ledvinná nedostatečnost

Ledvinná nedostatečnost

24. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Dialýza

Ledvinná nedostatečnost (insuficience) je porucha funkce ledvin. Ledviny ztrácejí svou schopnost vylučovat odpadní látky a vodu. Zadržování odpadních látek a vody v organismu může způsobit množství komplikací nebo dokonce i bezprostředně ohrozit život pacienta. Nastane-li ztráta funkce náhle a časově omezeně, pak hovoříme o akutním selhání ledvin.

Inzulin – posel v našem těle

Inzulin – posel v našem těle

24. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Diabetes

Inzulin je jedním z hormonů lidského těla. Hormony jsou látky, které se tvoří v určitých specializovaných buňkách. Z těchto buněk jsou transportovány krví na jiná místa v těle, kde se váží na receptory cílových buněk a ovlivňují tak jejich činnost. Hormony v těle fungují jako tzv. chemický posel, který přenáší určitým buňkám těla pokyny a informace.

Příčiny vzniku osteoporózy

Příčiny vzniku osteoporózy

Osteoporóza neboli „řídnutí kostí“, charakterizované úbytkem kostní hmoty, má řadu příčin. K těm nejčastějším patří nedostatek pohlavních hormonů, vápníku a vitaminu D, nedostatek tělesného pohybu, ale také některá onemocnění nebo léky.

Cestování s diabetem

Cestování s diabetem

23. 7. 2010 | autor: Zelená hvězda | Diabetes

Diagnóza diabetes mellitus znamená pro pacienta celoživotně řadu omezení a možných rizik. Mnozí diabetici mají proto z cestování obavy nebo se mu dokonce úplně vyhýbají. Onemocnění by však nemělo být zásadním omezením pro cestování ať už v rámci České republiky nebo do zahraničí.

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34