Články pro pacienty

Polycystická choroba ledvin

Polycystická choroba ledvin

27. 9. 2010 | autor: Zelená hvězda | Dialýza

Polycystická choroba ledvin je nejčastější dědičné onemocnění ledvin. Jde o velmi závažné onemocnění, které své nositele značně poškozuje a může je i ohrozit na životě.

Vláknina a její místo v našem jídelníčku

Vláknina a její místo v našem jídelníčku

Vláknina nepatří mezi živiny, není zdrojem energie, prochází nezměněna naším trávicím traktem, a přesto nebo právě proto by měla zaujímat významné místo v našem jídelníčku.

Brusinky nejen ke svíčkové

Brusinky nejen ke svíčkové

Brusinky – červené jedlé bobule – používáme v české kuchyni především v podobně brusinkové omáčky podávané ke svíčkové na smetaně či k divočině. Toto ovoce je však také známo pro své výrazné léčebné účinky.

Vápník a jeho význam pro lidský organismus

Vápník a jeho význam pro lidský organismus

Vápník neboli kalcium (chemická značka Ca) je jedním z nejvýznamnějších minerálů v lidském těle. Tvoří přibližně 2 % naší tělesné hmotnosti. Naprostá většina vápníku je uložena v kostech a zubech, malé množství je obsaženo v krvi a měkkých tkáních.

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž

13. 9. 2010 | autor: Zelená hvězda | Cévní problémy

Lymfodrenáž je speciální jemná tlaková masáž, která má zrychlit oběh lymfy v našem organismu a pomoci tak odplavit toxické látky z těla ven.

Zásady správné výživy

Zásady správné výživy

Složení stravy a stravovací návyky zásadním způsobem ovlivňují zdraví člověka. Nedodržování pravidel správné výživy se podílí na vzniku některých onemocnění, např. nemocí srdce a cév, obezity, rakoviny nebo diabetu. Jejich dodržování naopak působí jako prevence.

Jak fungují zdravé ledviny

Jak fungují zdravé ledviny

13. 9. 2010 | autor: Zelená hvězda | Dialýza

V lidském těle neustále vznikají nejrůznější odpadní látky, které jsou pro člověka škodlivé nebo nepoužitelné. Ledviny jsou jedním z hlavních orgánů těla, které umožňují tyto látky z těla vylučovat a to ve formě moči, která se v nich tvoří. Ledviny tak regulují hospodaření s tekutinami, obsah solí v těle a filtrují z krve odpadní a toxické látky.

BHP aneb zvětšená prostata

BHP aneb zvětšená prostata

BHP neboli benigní hyperplazie prostaty (nezhoubné zvětšení prostaty), nazývané také často zbytnění prostaty, patří k nejčastějším zdravotním problémům starších mužů. Typicky se projevuje obtížemi při močení, které může ovlivnit mnoha způsoby.

Hyperglykémie a její rizika

Hyperglykémie a její rizika

11. 9. 2010 | autor: Zelená hvězda | Diabetes

Pojmem hyperglykémie označujeme zvýšenou glykémii – tedy zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Za optimální glykémii u zdravých osob na lačno je považováno rozmezí hodnot 3,5–5,5 mmol/l (milimol na litr). U diabetiků se za optimální hladinu glykémie nalačno (ke které směřuje léčba) považuje rozmezí 4–6 mmol/l. Hodnoty 6–7 mmol/l jsou hodnoceny jako uspokojivé.

Hypoglykémie a její rizika

Hypoglykémie a její rizika

11. 9. 2010 | autor: Zelená hvězda | Diabetes

Hypoglykémie je častou komplikací diabetu léčeného inzulinem. Označujeme tak stav, kdy se koncentrace glukózy v krvi pohybuje pod dolní hranicí normální hodnoty. O hypoglykémii hovoříme při poklesu glykémie pod hodnoty 3,3 mmol/l (milimol na litr). Cílem léčby diabetu je samozřejmě snaha udržet hladinu glukózy v krvi v mezích normy. Avšak i při správné léčbě se nelze vyhnout občasnému poklesu hladiny cukru v krvi.

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34