Články pro pacienty

Xenotransplantace – naděje do budoucna

Xenotransplantace – naděje do budoucna

18. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Dialýza

Širokému uplatnění transplantací v medicíně brání především nedostatek vhodných orgánů. Seznamy čekatelů na dárcovské orgány se rozrůstají všude po světě. Nejvíce pacientů čeká na transplantaci ledvin. Je tedy jen přirozené, že moderní medicína neustále hledá náhražky lidských orgánů. Jednou z perspektivních možností je také xenotransplan­tace, tedy transplantace, při které je člověku voperován zvířecí orgán.

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida

18. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Stomie

Ulcerózní kolitida je chronické zánětlivé onemocnění střevní sliznice. Obvykle začíná postižením konečníku a rozšiřuje se dále do tlustého střeva. Ulcerózní kolitida (vředovitý zánět tlustého střeva) poškozuje sliznici střeva a způsobuje zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu.

Biofeedback

Biofeedback

Biofeedback je, přeloženo do češtiny, biologická zpětná vazba (z ang. feedback – zpětná vazba). Jde o základní mechanismus, na kterém je založena existence živých organismů. Dá se říci, že živé organismy žijí a přežívají právě proto, že mají zpětnou vazbu o svém chování. Biofeedback je ale také terapeutický postup, který je využíván k léčbě nejrůznějších poruch a nemocí včetně močové inkontinence.

Světový den duševního zdraví

Světový den duševního zdraví

16. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Zdravý životní styl

Na 10. říjen každoročně připadá Světový den duševního zdraví (The World Mental Health Day) vyhlášený Světovou federací duševního zdraví (The World Federation of Mental Health, WFMH), která sdružuje členy z více než 150 zemí světa. Tématem letošního roku je vzájemná provázanost duševního a fyzického zdraví, zejména vztah mezi duševní chorobou a chronickým tělesným onemocněním.

Artritida

Artritida

16. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Ortopedické problémy

Artritida přesněji revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující hlavně klouby, může však zasáhnout i svaly a šlachy a mnohdy i další orgány. Nemoc postihuje ve světě asi 1 % dospělé populace. Může se vyskytnout prakticky v každém věku, u žen však 2–3krát častěji než u mužů. Vede k výraznému pohybovému omezení a tím značně omezuje kvalitu života.

Lymfedém

Lymfedém

14. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Cévní problémy

Lymfedém je otok, který vzniká hromaděním mízy (lymfy) jako následek špatné funkce lymfatického systému. Jde o vleklé onemocnění, které pokud není léčeno, může výrazně snížit kvalitu života a pacienta ohrozit vážnými komplikacemi.

Glykemický index

Glykemický index

14. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Diabetes

Glykemický index (zkratka GI)potravin je číselný údaj, který udává rychlost, jakou je glukóza z určité potraviny vstřebána do krve. Čím vyšší číslo GI, tím rychleji stoupá hladina cukru v krvi a naopak.

Tetanus

Tetanus

12. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Rány

Tetanus je akutní velmi nebezpečné infekční onemocnění, způsobené bakteriemi Clostridium tetani, které se do těla dostávají poraněním na kůži. Projevuje se zvýšeným svalovým napětím a křečemi a může končit až smrtí. Proti tetanu jsme poprvé očkováni již v kojeneckém věku, přesto není radno toto závažné onemocnění podceňovat a pravidelně docházet ke svému lékaři na přeočkování.

Vitamín A pro bystrý zrak

Vitamín A pro bystrý zrak

12. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Zdravý životní styl

Vitamín A nám zajišťuje dobré vidění, díky němu vidíme dobře i za šera a rozeznáváme barvy, ale stejně jako ostatní vitamíny je pro člověka nezbytný i v jiných ohledech.

Nenahraditelná chrupavka

Nenahraditelná chrupavka

Chrupavka vypadá na první pohled jako nezajímavá, beztvará a bezbarvá hmota, je to však tkáň s velmi zajímavými vlastnostmi a v našem těle má svoji nezastupitelnou funkci. Chrupavka patří mezi pojivové tkáně (pojiva), které v těle slouží ke spojení či izolování jednotlivých orgánů nebo vyplnění prostoru mezi orgány či poskytují oporu měkkým částem těla. Jednotlivé buňky pojiva jsou od sebe odděleny mezibuněčnou hmotou, která vzniká činností těchto buněk.

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34