Články pro pacienty

Intermitentní močové katetrizace – techniky a možnosti hrazení pojišťovnou

Intermitentní močové katetrizace – techniky a možnosti hrazení pojišťovnou

Intermitentní močová katetrizace je metoda pravidelného jednorázového vyprazdňování močového měchýře pomocí katétru neboli cévky. Provádí se u pacientů trpících chronickou močovou retencí, tedy neschopností spontánně vyprázdnit močový měchýř.

Kolagen – důležitá bílkovina našeho těla

Kolagen – důležitá bílkovina našeho těla

26. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Ortopedické problémy

Kolagen je jednou z nejdůležitějších a nejhojněji zastoupených bílkovin v lidském organismu. Je základní stavební hmotou všech pojivových tkání. A je to právě kolagen, který nám mimo jiné zajišťuje pružnou pleť bez vrásek, pevné nehty a zdravé vlasy.

Glukózový toleranční test

Glukózový toleranční test

24. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Diabetes

Přesný název zní orální glukózový toleranční test neboli OGTT (také z ang. oral glucose tolerance test). Jde o vyšetřovací metodu, která pomáhá diagnostikovat onemocnění diabetes mellitus, poruchu glukózové tolerance nebo gestační diabetes (těhotenskou cukrovku).

Actreen® - moderní pomůcky pro intermitentní močovou katetrizaci

Actreen® - moderní pomůcky pro intermitentní močovou katetrizaci

Pod pojmem intermitentní močová katetrizace rozumíme vyprazdňování močového měchýře pomocí katétru u pacientů trpících chronickou močovou retencí, tedy neschopností spontánně vyprázdnit močový měchýř.

Test okultního krvácení do stolice

Test okultního krvácení do stolice

24. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Stomie

Okultní krvácení do trávicího traktu je skryté krvácení, které nepozoruje pacient ani lékař. Příčin okultního krvácení je celá řada. Okultní krvácení do stolice bývá většinou prvním indikátorem rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale může také signalizovat další gastrointestinální choroby jako je např. přítomnost polypů, divertikulitida, Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida.

Cystoskopie

Cystoskopie

Cystoskopie je vyšetřovací metoda, která umožňuje prozkoumat vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice. Provádí se z mnoha důvodů. Obvykle při nálezu krve v moči, při opakovaných zánětech močového měchýře nebo poruchách močení, ale i při jiných onemocněních v oblasti malé pánve.

Ledvinná kostní nemoc

Ledvinná kostní nemoc

18. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Dialýza

Ledvinná kostní nemoc je onemocnění kostí, které vzniká jako následek dlouhodobě poškozené funkce ledvin. Omezená funkce ledvin má nejen zásadní vliv na metabolismus vápníku v těle, ale také dalekosáhlý dopad pro celý organismus.

Cestovní trombóza

Cestovní trombóza

18. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Cévní problémy

Cestování je jednou z nejoblíbenějších lidských činností. Mohutný rozvoj dopravy v posledních letech zkracuje vzdálenosti a umožňuje nám pohodlně navštívit nejrůznější kouty světa. Musíme však počítat i s tím, že cestování do vzdálených destinací nám může způsobit riziko tzv. cestovní trombózy – žilní trombózy dolních končetin spojené s delším pobytem v dopravním prostředku především v letadle, ale také autě nebo autobuse.

Dna – nejen nemoc králů

Dna – nejen nemoc králů

18. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Ortopedické problémy

Dna je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění pohybového aparátu. Jde o metabolické onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou a poruchou odbourávání kyseliny močové, která tvoří krystalky usazující se kolem kloubů a v jiných tkáních a vyvolávající bolestivé záchvaty. Onemocnění je také často nazýváno podagra nebo pakostnice.

Opar rtu

Opar rtu

18. 11. 2010 | autor: Zelená hvězda | Rány

Opar je onemocnění virového původu projevující se výsevem bolestivých puchýřků na kůži.

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34