Články pro pacienty

Poranění menisku

Poranění menisku

Poranění menisku je jedním z nejčastějších úrazů kolenních kloubů. Menisky jsou chrupavčité struktury umístěné uvnitř kolenního kloubu, které slouží k vyrovnávání zakřivení kloubních ploch, působí jako tlumič nárazů a podílí se na stabilitě kloubu.

Dietou na močové kameny

Dietou na močové kameny

Pokud se podaří zjistit příčinu a chemické složení močového kamene, existují další speciální režimová opatření, kterými lze riziko vzniku močových kamenů výrazně snížit.

Močové kameny

Močové kameny

Močové kameny odborně nazývané urolitiáza, jsou tvrdé útvary, které mohou vznikat kdekoliv v močovém ústrojí, nejčastěji v ledvinách dále v močovodu nebo močovém měchýři. Jde obvykle o velice nepříjemné a bolestivé onemocnění, které nás může ohrozit nejrůznějšími vážnými komplikacemi.

Jak sportovat s diabetem?

Jak sportovat s diabetem?

17. 12. 2010 | autor: Zelená hvězda | Diabetes

Fyzická aktivita je přirozenou a neodmyslitelnou součástí lidského života a zásadním způsobem přispívá k udržení fyzického i psychického zdraví moderního člověka. Cvičení je také nezbytným doplňkem redukční diety u diabetiků s nadváhou. Pro člověka trpícího diabetem může být sport nejen přínosem ale zároveň i rizikem. Cílem je zajistit převahu přínosu nad rizikem, ale také přimět pacienta, aby byl schopen odpozorovat vliv zátěže na jeho zdravotní stav. Specifické účinky zátěže se liší u diagnózy diabetes mellitus 1. typu a 2. typu.

Jak se diagnostikuje osteoporóza?

Jak se diagnostikuje osteoporóza?

17. 12. 2010 | autor: Zelená hvězda | Ortopedické problémy

Jakmile se u pacienta objeví některé ze symptomů, které ukazují na osteoporózu, je odeslán svým ošetřujícím lékařem na speciální pracoviště, kde se stanoví stadium možné osteoporózy. Za použití zobrazovacích metod je možné zjistit strukturu kosti a určit tak nejen správnou diagnózu, ale i sledovat průběh osteoporózy v čase a hodnotit tak úspěch v léčbě. Základní zobrazovací metodou, která se používá ke zjišťování osteoporózy, je denzitometrie.

Jak na celulitidu?

Jak na celulitidu?

17. 12. 2010 | autor: Zelená hvězda | Cévní problémy

Celulitidě – hrbolaté dolíčkovité kůži – se také přezdívá pomerančová kůže a opravdu na první pohled kůru pomeranče připomíná. Tento spíše kosmetický problém dříve nebo později postihne téměř 90 % žen. Ačkoliv jsme ze všech stran zahrnováni informacemi o zaručeně účinných kosmetických přípravcích, které nás celulitidy v rekordním čase zbaví. Skutečnost vypadá spíše tak, že je těžké se jí vyhnout a téměř nemožné ji úplně odstranit. Vždy je však možné vhodnou prevencí její výskyt omezit či alespoň zabránit jejímu šíření.

Crohnova choroba – běh na dlouhou trať

Crohnova choroba – běh na dlouhou trať

17. 12. 2010 | autor: Zelená hvězda | Stomie

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Může se objevit v kterékoliv části trávicí trubice od úst až po konečník, nejčastěji však postihuje konečnou část tenkého střeva, ale také tlusté střevo nebo konečník. Nemoc byla pojmenována podle B. B. Crohna, amerického gastroenterologa, který ji v roce 1932 spolu s kolegy Ginzbergem a Oppenheimerem poprvé popsal.

Probiotika a zdraví

Probiotika a zdraví

17. 12. 2010 | autor: Zelená hvězda | Zdravý životní styl

Každému kdo někdy jen zahlédl reklamu na jogurt či jiný zakysaný mléčný výrobek je jasné, že tzv. probiotika přímo zázračně působí na náš trávicí systém a nemluvě o stoprocentní ochraně našeho zdraví. Co jsou vlastně ta vychvalovaná probiotika zač a v čem ve skutečnosti spočívá jejich přínos?

Glomerulární filtrace

Glomerulární filtrace

17. 12. 2010 | autor: Zelená hvězda | Dialýza

Měření glomerulární filtrace, tedy množství krve profiltrované v ledvinných klubíčkách (glomerulech) za určitý časový úsek, je běžně používané vyšetření, které má zásadní význam pro sledování stavu funkce ledvin. Nedostatečnost ledvin nebo selhání ledvin jsou dány především poklesem glomerulární filtrace.

Životadárný resveratrol

Životadárný resveratrol

15. 12. 2010 | autor: Zelená hvězda | Zdravý životní styl

Už odnepaměti přijímáme s radostí tvrzení, že víno konzumované v rozumném množství nám nejenom neškodí, ale spíše příznivě působí na náš celkový zdravotní stav. Při podrobnějším zkoumání tohoto jevu objevili vědci látku, posléze pojmenovanou resveratrol, která vykazuje velmi zajímavé účinky na lidský organismus.

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34