Stomie

Stomie

V České republice žije okolo deseti tisíc stomiků, lidí s dočasným nebo trvalým vyvedením dutého orgánu na povrch těla. Nejčastěji se jedná o umělé vyvedení střev nebo močovodu. Stomie má negativní vliv na kvalitu života, ovšem správný výběr zdravotnických pomůcek pomáhá tyto negativní faktory minimalizovat. Zelená hvězda vám nabízí široký sortiment stomických pomůcek (sáčky, podložky apod.) a doplňkového zboží.

Stomie - základní informace

Stomie - základní informace

Stomie je umělé vyvedení dutého orgánu na povrch těla. Dochází tak ke změně základních fyziologických funkcí – neovladatelnému vyprazdňování stolice, střevního obsahu nebo moči uměle vytvořenou cestou.

Kolostomie

Kolostomie

Nejčastějším druhem je umělý vývod tlustého střeva, nazývaný kolostomie. Je to kruhový otvor červené barvy o průměru 2 – 5 cm, nejčastěji umístěn v levém podbřišku.

Ileostomie

Ileostomie

Ileostomie, umělé vyvedení tenkého střeva, není zdaleka tak častá jako kolostomie. Otvor je menší než u kolostomie (2 – 2,5 cm) a nejčastěji bývá umístěn v pravém podbřišku.

Urostomie

Urostomie

Vývod močovodu, urostomie, je nejméně častým typem stomií (cca 5 %).

Život se stomií

Život se stomií

V současné době je na trhu k dostání velké množství pomůcek, souprav a doplňkového sortimentu, které postiženému pomáhají vést plnohodnotný život.