Hlavní stránka
Léčba inkontinence

Léčba inkontinence

Léčba inkontinence

Při léčbě inkontinence platí zásada vyčerpání všech nechirurgických (konzervativních) možností před chirurgickým zákrokem. Typ léčby musí být indikován lékařem a individuálně upraven. Úspěšná léčba se také neobejde bez správně zvolených zdravotnických pomůcek.

Mezi nejčastější formy léčby patří:

Cvičení

Kegelova cvičení na posílení nebo trénink svalů pánevního dna a svalů svěrače mohou redukovat nebo vyléčit stresové vytékání. Všichni pacienti se mohou naučit tato cvičení, která jsou vyučována školenými experty.

Elektrická stimulace

Rychlé dávky elektrické stimulace mohou posílit svaly dolní pánve podobným způsobem jako cvičení svalů. Elektrody jsou dočasně umístěné do vaginy nebo konečníku na stimulaci okolních svalů. To stabilizuje hyperaktivní svaly a stimuluje kontrakce svalů močové trubice. Elektrická stimulace může být použita na redukci stresové i náhlé inkontinence.

Farmakologická léčba

Léky mohou redukovat mnoho typů přetékání. Některé léky inhibují (utlumují) kontrakce hyperaktivního měchýře. Jiné uvolňují svaly, čímž napomáhají kompletnějšímu vyprázdnění měchýře během močení. Některé léky posilují svaly u krku měchýře a močové trubice a zabraňují tím přetečení. Jiné, speciálně hormony jako estrogen, pravděpodobně podporují normální funkci svalů zapojených do močení.

Pesar (vaginální vložka)

Pesar je tvrdý prsten, který je vložen lékařem do vaginy, kde tlačí proti její stěně a proti blízké močové trubici. Tlak pomáhá repozici (uvedení do správné polohy) močové trubice, což vede k menšímu stresovému přetečení. Použití pesaru vyžaduje pravidelné kontroly u lékaře pro možné vaginální infekce a infekce močového traktu.