Hlavní stránka
Hlavní typy inkontinence

Hlavní typy inkontinence

Hlavní typy inkontinence

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence je nejčastější formou inkontinence u žen. Může se objevit při kašlání, smíchu, kýchání, cvičení nebo jiných pohybech, které zvyšují intraabdominální (nitrobřišní) tlak a tím i tlak na močový měchýř. Také fyzické změny pocházející z těhotenství, porodu a menopauzy často způsobují stresovou inkontinenci. Je to nejčastější forma inkontinence u žen a je léčitelná.

Náhlá inkontinence

Pří tomto typu inkontinence se jedná o nechtěnou ztrátu moči vyskytující se bez zjevné příčiny při náhlé potřebě močit. Nejčastější příčinou náhlé inkontinence jsou nepřiměřené kontrakce měchýře. Pacienti s náhlou inkontinencí mohou trpět únikem moči během spánku, po vypití většího množství vody, při kontaktu s vodou, nebo slyší-li ji téct.

Inkontinence z přeplnění (tzv. paradoxní)

Inkontinence z přeplnění se vyskytuje převážně u mužů. Dochází k ní při přeplněném močovém měchýři, z nějž začne moč přetékat. Je způsobena slabými svaly měchýře (nejčastěji nervovým poškozením po diabetu nebo jiné nemoci) nebo zablokovanou močovou trubicí (nádorem nebo močovým kamenem).

Reflexní inkontinence

Reflexní inkontinence je důsledkem neurologického onemocnění nebo poranění mozku či míchy (nádor, roztroušená skleróza, úrazy a jiné). Nemocný není schopen vědomě ovládat močení a močový měchýř se vyprazdňuje bez nutkání k močení, tedy reflexně jako u kojence. Riziko tohoto typu inkontinence se zvyšuje u osob pokročilého věku.