Hlavní stránka
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu, na inzulínu nezávislý, je nejrozšířenějším typem diabetu ve vyspělých státech. Jedná se o soubor několika onemocnění mající různé příčiny. Někteří diabetici 2. typu mohou mít nedostatek inzulínu, jiní jeho nadbytek. Hlavním problémem je skutečnost, že inzulín nepůsobí dostatečně ve tkáních z důvodu tzv. inzulínové resistence. Jednou z jejích hlavních příčin je nadváha, proto je nutno změnit dosavadní stravovací návyky a zahájit správnou diabetickou dietu.

Někteří pacienti musí užívat léky, které podporují tvorbu inzulínu ve slinivce břišní nebo zvyšují citlivost buněk na účinky inzulínu. U některých pacientů je diabetes 2. typu léčen injekční aplikací inzulínu. Diabetes 2. typu je onemocněním zejména středního a vyššího věku. 60 – 90 % nemocných je obézních.

Příznaky:

  • žízeň
  • polyurie
  • hubnutí
  • velká únavnost
  • opakované infekce, zejména plísňové, doprovázené svěděním
  • špatné hojení ran

Léčba diabetu 2. typu

Základem léčby diabetu 2. typu je maximální snaha o udržení hladiny glukózy v krvi pod kontrolou. K tomu je nezbytný pravidelný monitoring glukózy například pomocí glukometru. Kontrola hladiny glukózy v krvi pomáhá snížit riziko dlouhodobých komplikací.

Ke zlepšení využívání inzulínu v těle přispívá úprava stravovacích návyků, zvýšení fyzické aktivity a snížení tělesné hmotnosti. Pokud tato opatření nejsou dostatečná, přistupuje se k užívání medikamentů, které zvyšují tvorbu inzulínu v těle nebo zvyšují citlivost buněk organismu na inzulín. V jistých případech může být nezbytné injekční dodání inzulínu.