MonoMax® - Šicí vlákno pro uzávěr dutiny břišní

V rámci volby produktu měsíce května měla divize Closure Technologies velmi jednoduchou úlohu. Vybrala šicí materiál MonoMax®, který jako jediný na světě disponuje vlastnostmi, jež ho předurčují, aby se stal vláknem první volby pro uzávěr dutiny břišní. Na trh byl uveden 1. října 2009 a od začátku budil zaslouženou pozornost chirurgů.

Vlastnosti

Díky nové sloučenině – hydroxybutyrátu – je vlákno podélně elastické, velmi ohebné a měkké, přitom jeho podpora rány je prodloužena až na tři měsíce, kdy vlákno dosahuje stále 50procentní pevnosti. Je-li břišní stěna uzavřena loop smyčkou vláknem MonoMax® pokračujícím stehem, vzniká díky jeho elasticitě efekt nazvaný Z-Shock. Při zvýšení nitrobřišního tlaku se vlákno v sutuře podélně roztáhne, a tím se sníží riziko prořezání stehů a zamezí se vzniku mikronekróz, či dokonce přetržení vlákna.

Výhody

Tento materiál zlepšuje hojení laparotomií hned několika prostředky:

Z-shock efekt

Zajistí přenesení nitrobřišního tlaku na podélné prodloužení elastického vlákna. Vlákno se prodlouží, uvolní tím sevření tkáně, a nedojde tak k jejímu proříznutí a zamezí se i vzniku ischemie a následné nekrózy.

Třikrát delší doba pevnosti oproti jiným materiálům na trhu

Po šedesáti dnech od operace má břišní stěna při standardním hojení asi 40procentní pevnost. Dosud nabízená vlákna jsou po šedesáti dnech již rozkládána a mají minimální podporu rány (20–30procentní). Naproti tomu MonoMax® ještě devadesát dnů po operaci disponuje 50procentní pevností, a významně tak snižuje riziko vzniku kýly v jizvě.

Elasticita a poddajnost

Vlákno MonoMax® je velmi poddajné a příjemné, snadno se vede a uzly dobře drží. Rána se šije bez napětí a bez silnějšího dotahování. Díky těmto vlastnostem je sutura břišní stěny loop smyčkou zase o něco snazší a bezpečnější.

Historie

Ještě před sto lety lékaři zašívali rány vlákny vyrobenými z jehněčích střev. První průmyslově vyráběné sterilní šicí materiály pro chirurgické účely představila společnost B. Braun v roce 1908. Dnes nabízí širokou škálu produktů pro zajištění nejlepší možné péče o různé typy tkání.

Zajímavosti

U příležitosti 100. výročí chirurgických šicích materiálů vyhlásila společnost v roce 2008 mezinárodní soutěž The Future of Sutures (Budoucnost šití). Jejím cílem bylo najít nové postupy a nápady, které chirurgické uzavírání ran posunou dál. Proběhla ve třiceti zemích světa. Oceněny byly návrhy Technika umožňující lepší uzavírání rány při endoluminální endoskopii a Stehy signalizující přetížení. Pevně věříme, že MonoMax® pomůže ke zvýšení bezpečnosti uzávěru břišní stěny a ke snížení vzniku pooperačních komplikací.

Zelená hvězda | další články autora

Fotogalerie