Antibakteriální ponožky AGIVA

30. 4. 2012 | Hojení ran | Zelená hvězda

Ponožky AGIVA byly certifikovány jako zdravotnický prostředek třídy 1 v Institutu testování a certifikace, a.s. Zlín. Ponožky mají antibakteriální bakteriostatický účinek, který zajišťuje zachování části mikroflóry na pokožce. Účinek není tak agresivní jako u bakteriocidních prostředků.

Od roku 2005 tyto ponožky procházejí zkouškami u zákazníků, kteří mají různé problémy s pokožkou, popřípadě se testuje i prevence před možným vznikem problémů.

Lidé reagují ve zpětných vazbách prvotně na omezení zápachu nohou. U některých byl zápach nohou velmi obtěžujícím faktorem, se kterým si jinak moc poradit neuměli.

Dalším významným faktorem, který se projevuje při dlouhodobém a pravidelném nošení, je zlepšení stavu pokožky nohou. Je hladší, bez prasklinek, bez zarudlých míst. Došlo také k samovolnému a pozvolnému odstranění ztvrdlé pokožky v patní oblasti, kterou si většina musela pravidelně odstraňovat pemzou.

Lidé také reagovali na zlepšení zanícených prasklin pod nártem – došlo k jejich odstranění, zacelení místa a odstranění bolesti. Příčinou tohoto zlepšení je snížení počtu bakterií, které se dostávají do nové pokožky.

Pokožka se obnovuje, to znamená, že stará pokožka se odlupuje a nahrazuje ji nová, kterou pak znovu bakterie napadají. Tento stav je důležitý především pro diabetiky, u kterých může sebemenší poranění nohy (při stříhání nehtů, záděr, odstraňování ztvrdlé pokožky, při odřeninách atd.) způsobit následné potíže.

Antibakterální ponožky mají svůj význam i při sportovní činnosti. Daleko rychleji se regeneruje noha, dochází k rychlejšímu odstranění zarudlých míst a drobných oděrek.

Ponožky byly testovány i na antifungální účinek. Vysoký antifungální efekt byl prokázán po dobu 48 hodin, poté klesá. Pravidelným praním po 48 hodinách lze udržovat stále velmi dobrý účinek, který se projevuje hlavně na stavu nehtů a pokožce mezi prsty.

Při koupi ponožek je nutné zjistit, zda mají bakteriocidní či bakteriostatický účinek. U bakteriocidních účinků dochází ke dráždění poraněných míst na pokožce, např. v místech, kde ponožky přesahují na bércový vřed. Došlo pak k silnému mokvání.

Naopak u bakteriosta­tického účinku došlo k uklidnění a zlepšení stavu.

Za dobu více než šesti let od uvedení na trh jsme nezaznamenali jedinou nežádoucí příhodu.

Následující fotogalerie ukazuje, jak tyto antibakteriální bakteriostatické materiály fungují v prostředí, kde je tlak, teplo, vlhko a omezený přístup vzduchu.

Zelená hvězda | další články autora

Fotogalerie

První týden První týden
Po dvou týdnech Po dvou týdnech
Po pěti týdnech Po pěti týdnech
Po pěti týdnech Po pěti týdnech