Braunol® jsem doporučila i své kamarádce

Rozhovor s Jarmilou Košťálovou, vrchní sestrou Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Na Bulovce, o osobní zkušenosti s desinfekčním roztokem Braunol®.

V Ústavu radiační onkologie ošetřujeme v denní praxi různé rány, od tzv. běžných postradiačních kožních změn až po rozsáhlé rozpadající se nádorové rány, které je potřeba efektivně hojit a chránit před infekcí.

Jak dlouho používáte PVP-jódový přípravek Braunol® na vašem pracovišti?

Roztok Braunol® používáme již několik let, byli jsme jedno z prvních pracovišť, které velmi pozitivně ocenilo zavedení tohoto přípravku na trh, a to právě pro jeho široké spektrum využití.

Co vás k výběru tohoto přípravku vedlo?

Především skutečnost, že se jedná o vodný roztok (nealkoholový a neagresivní) se širokým spektrem využití v prevenci rozvinutí fungicidních a bakteriálních infekcí při náročné a dlouhodobé onkologické terapii.

Zmínila jste se o širokém spektru využití přípravku braunol®. Můžete toto použití konkretizovat na příkladech z ošetřovatel­ské péče?

Využívá se všude tam, kde při onkoterapii dochází k nutnosti zvýšené hygienické péče, a to příkladně:

  • při narušení celistvosti kůže ozařovaného pole, kde se mohou objevit drobné mokvající trhlinky až zánětlivé změny,
  • při ošetřování okolí stomie, kde se také vlivem podávání cytotoxických látek (cytostatik) mohou tvořit drobné krvavé píštělky,
  • po aplikaci vnitřního záření ke gynekologickým výplachům,
  • dále i k výplachům močového měchýře,
  • k dalším ošetřením a výplachům ran,
  • v neposlední řadě také při přípravě operačního pole u vnitřních aplikací na našem operačním traktu,
  • osobně ho používám při nachlazení a bolesti k výtěru v krku.

Vaši pacienti mají oslabený imunitní systém v důsledku náročné onkologické léčby. Zaznamenali jste nějaké alergické reakce na tento přípravek?

V podstatě ne, Braunol® je velmi dobře snášen. Samozřejmě jiný prostředek volíme u pacientů, u nichž je známá alergie na jód.

Co byste ještě závěrem o přípravku Braunol® čtenářům řekla?

Na závěr jeden osobní poznatek. Braunol® jsem dokonce doporučila i své kamarádce, která dlouhodobě a opakovaně „bojovala“ s plísní na nohou a následným zápachem u svého dospívajícího syna. Postačilo několik dnů potírání přípravkem a efekt byl značný. Dokonce s ním vytřela i vnitřky jeho obuvi a mohu sama potvrdit, že v jejím bytě přestal páchnout i botník.

Paní Košťálová, děkuji vám za rozhovor.

Zelená hvězda | další články autora